Trvalky musíte ochránit před zimou: nejdůležitější je ochrana kořenů, některé druhy nesnáší mokrý mulč

Jak připravit trvalky na zimu?

Trvalky je poměrně snadné ochránit před zimou, protože o nadzemní část, která na podzim odumře, není třeba dále pečovat a jediné, co ochranu potřebuje, jsou kořeny. Velmi vhodným řešením je nastýlka kompostu a mulče, která snadno navlhne, to však není vhodné pro druhy, které jsou suchomilné. Mokrý mulč, ať již v podobě kompostu, či listí, nevadí ibišku bahennímu, který především za holomrazů vyžaduje dostatečnou vrstvu. Novější kultivary ibišku jsou již poměrně odolné vůči mrazům, přesto silné holomrazy nemusí. Jakmile tedy nadzemní část uhyne, zastřihneme ji tak 10 cm nad zemí, abychom mohli mulč rozprostřít na kořeny. Toto opatření, tj. odstranění odumřelé nadzemní části, se doporučuje i u ostatních, náchylnějších trvalek, protože jen tak je můžeme lépe zakrýt mulčem. Zimní ochrana se pak odstraňuje během března a dubna, jakmile nehrozí žádné mrazíky.

Zazimujte skalku a trávník správně: nedělejte stále stejné a tyto chyby, které mají za následek úhyn rostlin

www.nkz.cz

Čím zakrýt růže na zimu? Uplatnění nalezne i bílá netkaná textilie

Choulostivější druhy růží ocení také ochranu až do výšky 20 cm, opět poslouží kupka kompostu, listí, slámy, štěpky nebo pilin. Před mrazem tak ochrání kořenový krček a svrchní kořeny růží. Izolační materiál můžeme zajistit chvojím, které ochrání před mrazivým větrem a změnami teplot. Před mrazivými větry, poslouží u všech rostlin bílá, netkaná textilie, která propouští světlo a vláhu, ale chrání proti mrazu.

Suchomilné trvalky a traviny zimní vlhko nesnáší: nejlepší je chvojí

Suchomilným druhům trvalek a travin rovněž prospěje ochrana kořenů, ale v tomto případě je nutno použít materiál, který nezadržuje vodu. Tyto vlastnosti splňuje štěpka nebo dřevěné uhlí. Takovou nastýlku navrstvíme tolik, aby nebyly zakryty kořenové krčky rostlin. Máte-li výsadbu rostlin ve štěrku, ty není třeba nastýlat vůbec. V případě velkých mrazů je vhodné použití chvojí, které nedrží vlhkost a prospěje tak i nadzemním částem stálezelených bylinek.

Jak připravit trávník na zimu, abyste si ho do jara nezlikvidovali

www.nkz.cz

Jak ochránit rostliny, které jsou choulostivé na zimní vlhkost?

V tomto případě je krásným příkladem například pampová tráva nebo červená travina lalang, u kterých si s pouhým chvojím rozhodně nevystačíme a kořeny i bázi rostlin je třeba chránit dalším způsobem. Používá se izolační materiál jako je listí nebo sláma. Suché nadzemní části travin na zimu nikdy nestříháme, ale pouze svážeme do kužele. Pak před ně přetáhneme fóliový rukávec a u země zajistíme pomocí kolíků nebo nahrnutím zeminy. Rukávec pak vyplníme materiálem, který musí být dokonale suchý a nahoře dobře zavážeme.

 

Tipy na vánoční dárky nejen pro zahradníky do 500 Kč: i za málo peněz můžete druhým udělat velkou radost

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada