Stálezelený břečťan doplněný kvetoucím vřesem, příp. později vřesovcem, patří ke klasice podzimních a zimních truhlíků.
Čím osázet truhlíky na zimu?
Výběr opravdu nemusí padnout pouze na vřesovcovité rostliny, byť právě těch je teď všude plno a málokdo jim odolá. Vysadit ale můžete také okrasné traviny, stálezelené dřeviny či zakrslé jehličnany. U jehličnanů a stálezelených rostlin je pak výhoda v tom, že s blížícími se Vánocemi je jen lehce dozdobíte a získáte zároveň i krásnou vánoční dekoraci.
Vřesovcovité rostliny to vždy jistí, ale na zimu je lepší vřesovec
Vřesy (Calluna sp.) a vřesovce (Erica sp.) jsou takovou tradicí, která se vysazuje nejen do truhlíků, ale i na volné záhony nebo do nádob na hroby. Jestliže ale chcete mít dekoraci i v zimě, raději sáhněte po vřesovci pleťovém (Erica carnea) a jeho kultivarech, který kvete právě v zimních měsících, tzn. od listopadu do května, dle odrůdy. Naopak vřes obecný (Calluna vulgaris) kvete zhruba do prosince a pak odpočívá, samozřejmě je můžete nakombinovat do truhlíku oba dva. Nezapomeňte jim jen dodat rašelinu a zalévejte je i přes zimu, nesmí však mrznout ani být sněhová pokrývka, jinak vám uschnou.
Vřesy i vřesovce jsou velmi dekorativní v kombinaci se zakrslými jehličnany či okrasnými travinami, například kostřavy nebo ostřice. K udržení vlhkosti půdy v truhlíku či nádobě povrch zamulčujte, přičemž mulčovací kůrou zároveň okyselujete půdu, za to vám budou vřesy vděčné.
Okrasné traviny v zimním truhlíku můžete kombinovat s cibulovinami
Okrasné traviny rozhodně patří mezi dekorativní rostliny, a to nejen v zimě. Zasněžené či pokryté jinovatkou jsou velmi fotogenické. Velmi vhodné jsou druhy, které si i přes zimu ponechávají své zbarvení jako je například kostřava sivá (Festuca glauca), ostřice (Carex sp.) nebo lalang válcovitý (Imperata cylindrica), který dodá barevný efekt. Vyšší traviny se před příchodem mrazů svazují do snopu, ale i tak si zachovají dekorativní efekt. Traviny navíc kromě toho, že potěší váš zrak, potěší i váš sluch, protože i za slabého vánku příjemně šustí. K travinám do nádob můžete vysadit pár cibulovin, které vás na jaře, ještě než začnou růst traviny, potěší. Vhodné jsou talovíny, sněženky, narcisy či modřence.
Jaké jehličnany a stálezelené rostliny do truhlíku v zimě?
Sázkou na jistotu jsou vždy zakrslé či poléhavé jehličnany, přičemž zakrslé formy naleznete vesměs u všech druhů. Takovou zvláštní skupinou jsou čarověníky. Můžete tedy vysadit zakrslé kultivary jedlí, smrků, borovic, thují, cypřišů, aj. Mezi poléhavé druhy patří zejména jalovce, které mohou mít různě zbarvené jehlice, ze stálezelených keřů pak jednoznačně vítězí skalníky, břečťany, zimostrázy či brsleny, které mají rovněž různě panašované listy. Jak jehličnany, tak stálezelené druhy, můžete na Vánoce doplnit různými dekoracemi a na jaře, jakmile bude vhodná doba pro výsadbu běžných balkonových rostlin, je přesadit do zahrady, kde vám rovněž budou dělat radost. Nezapomeňte, že i jehličnany a stálezelené druhy se musí zalévat i v zimě, kdy nemrzne a není sníh.
Které rostliny budou v truhlíku krásné i o Vánocích?
Speciální skupinu dřevin tvoří hlavně ty stálezelené, které jsou jakýmsi symbolem Vánoc a zimy jako takové. Tou nejčastější je cesmína (Ilex aquifolium), která má nejen krásně červené plody, ale hlavně dekorativně tvarované listy a může být různě panašovaná. Druhou tradiční dřevinou je mahonie (Mahonia aquifolium), která se tradičně přidává do dušičkových věnců. Mahonie však má nejen dekorativní listy, které jsou na zimu krásně červené, ale má i líbezné, žluté květy, které milují opylovači.
Mráz jim obzvlášť sluší, teprve pak přiznají barvu: v zimním truhlíku září barvami
Některé rostliny jsou do doby, než začne pořádně mrznout, nezajímavé. Ale jakmile teploty klesnou pod nulu, teprve tehdy ukáží svoji pravou tvář a dokáží zbarvit své listy. Mezi ty největší kouzelníky s barvami patří určitě okrasné zelí (Brassica sp)., které za mrazivých dnů v zimním truhlíku doslova září barvami.
Na hnojení a samozavlažovací truhlíky u těchto mrazuvzdorných rostlin zapomeňte
Jedním z nešvarů, který lidé dělají je, že rostliny vysadí do samozavlažovacího truhlíku v domnění, že je tak nebudou muset zalévat. Ale pozor, právě samozavlažovací truhlíky jsou zrádné, protože při prvních mrazech voda v nich zmrzne a to pak má negativní vliv i na rostliny. Před výsadbou rovněž nezapomeňte na dno truhlíku nasypat drenážní vrstvu, právě proto, aby se v okolí kořenů nehromadila voda a nebyly poškozeny kořeny. U mrazuvzdorných rostlin se při výsadbě ani později nedodává žádné hnojivo a závlaha stačí jednou za 14 dnů. Rostliny můžete vysazovat blíže k sobě, než je tomu na jaře či v létě, protože teď, na podzim, se už tolik nerozrostou.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.