Každá tráva potřebuje něco jiného, nezaměňujte jim proto stanoviště
Okrasné trávy dělíme nejenom podle vzhledu a růstu, ale především podle nároků na stanoviště. Všechny tyto vlastnosti jednotlivých druhů je dobré si nastudovat ještě předtím, než navštívíte zahradnictví. Suchomilné trávy pak omylem nevysadíte k jezírku a naopak traviny vyžadující hlubokou, živnou půdu do štěrkového záhonu na plném slunci. Menší druhy a kultivary travin se hodí do okrajů trvalkových záhonů, na skalky, ale i do nádob. Větší pak využíváme jako dominanty samostatně stojící nebo jako živý plot. Druhy snášející vlhké půdy vhodně doplní výsadby okolo jezírek.
Traviny na podzim nestříhejte! Zachováte jejich okrasnou funkci i přes zimu a ještě prospějete jejich růstu
Okrasné trávy je nejlépe sázet již mírně narašené. Hloubku výsadbové jámy volíme podle velikosti kontejneru, ve kterém je travina pěstována. Dáváme pozor, abychom travinu ve výsadbové jámě příliš „neutopili“.
Na rozdíl od trvalek okrasné trávy nestříháme na podzim. Odstraňování uschlých stonků a odstřihávání starých listů necháváme až na jaro, protože dutými stonky se ke kořenům v zimě dostává voda z deště a ze sněhu a na přílišnou vlhkost jsou rostliny na podzim a v zimě choulostivé.
Listy trav na podzim svážeme do snopů a na přelomu března/dubna zkrátíme cca na 20 cm od země. Pozor! Ne všechny druhy se stříhají (např. nízké kostřavy).
Ale dost už teorie, pojďme se pustit do poznávačky!
1. Na obrázku je…
a) Ostřice
b) Třeslice
c) Dochan
2. Na obrázku je…
a) Kavyl
b) Ostřice
c) Dochan
3. Na obrázku je…
a) Ozdobnice
b) Třeslice
c) Proso
4. Na obrázku je…
a) Zaječí ocásek
b) Ostřice
c) Ozdobnice
5. Na obrázku je…
a) Proso
b) Kortaderie
c) Kavyl
6. Na obrázku je…
a) Rákosovec
b) Kortaderie
c) Kavyl
7. Na obrázku je…
a) Kostřava
b) Třeslice
c) Zaječí ocásek
8. Na obrázku je…
a) Třeslice
b) Dochan
c) Zaječí ocásek
9. Na obrázku je…
a) Kostřava
b) Proso
c) Kortaderie
10. Na obrázku je…
a) Rákosovec
b) Proso
c) Ozdobnice