Ušetřete peníze a namnožte si thuje právě teď: získáte zdravé a silné keře na živý plot, je to snadné a rychlé, když víte, jak na to

Živý plot z thují
Info ikona

Živý plot z thují je stále velmi častou variantou, pokud se chceme oddělit od silnice či sousedů

Thuja, túje, zeravy (Thuja sp.) jsou asi ty nejčastější druhy stálezelených jehličnanů, které byly hlavně v minulosti, využívány na živé ploty. Výhodou je, že jsou, až na výjimky, nenáročné, dobře a rychle rostou a svojí funkci plní k plné spokojenosti majitelů. Thuje jsou i krásné solitéry, jelikož máme na výběr z velmi bohatého sortimentu různých kultivarů, které nemusí být fádní, naopak, jsou krásně zbarvené. Řada lidí na tyto jehličnany zanevřela, protože jim připomínají hřbitovy, není divu, právě zeravy se totiž na těchto místech vysazují velmi často, pro svoji nenáročnost na pěstování. Naštěstí, dnes už jejich obliba jako živých plotů opět stoupá a jsou znovu vysazovány do soukromých zahrad.

Kdysi oblíbené túje jsou dnes proklínané. Naštěstí existuje hodně dřevin, které je mohou nahradit

www.nkz.cz

Jak se množí thuje: na podzim odeberte řízky

Množení pomocí řízků je u všech jehličnanů tou nejrychlejší metodou, jak získat nové rostliny. Dodržíte-li určité zásady, je to i metoda spolehlivá, nehledě na to, že ušetříte za nákup nových rostlin. Nejlepším obdobím pro odběr řízků je pozdní léto a podzim, kdy jsou thuje dobře zásobené živinami. Řízky se odebírají s tzv. patkou, což je kousek kůry, který se dále upravuje. Aby vše řádně klaplo, kromě odebraného řízku potřebujete ještě práškový stimulátor, který obsahuje rostlinné fytohormony, které se postarají o to, aby řízek dobře a rychle zakořenil.

Kvíz z přírodopisu: obstáli byste u tabule i dnes? Otestujte se, jaké jsou vaše znalosti z učiva ze základní školy

www.nkz.cz

Jak se dělá řízkování: řízek s patkou musíte správně ošetřit

Řízky by měly být velké asi 10-15 cm, odebírají se z mladých výhonů nebo lze použít samostatný výhon, který odtrhneme, ne odstřihneme, od starého dřeva i s kusem kůry, tzv. patkou. Ze spodní třetiny odstraňte postranní výhonky. Patku můžete dle potřeby zakrátit roubovacím nožem, ale na řeznou plochu sahejte co nejméně, ať sem nezanesete zárodky nějakých houbových chorob.

Nejkrásnější trvalky našich babiček, které se vidí už málokdy: těchto 5 druhů vám pokvete až do podzimu

www.nkz.cz

Kde připravené řízky pěstovat: stimulátor musíte použít správně

Pokud máte připravené řízky, musíte je ještě ošetřit stimulátorem růstu. Ten zakoupíte běžně v zahradnictví, nestojí moc a máte ho na mnoho let. Při používání stimulátoru je důležité, odsypat si část někam stranou a nikdy řízky nenamáčet do celého balení. To, co nespotřebujete, nikdy nesmíte sypat zpět, ale vyhoďte to do popelnice. V opačném případě, budete-li chtít takto ušetřit, si můžete namnožit houbové choroby, které si tak přenesete na ostatní rostliny.

Řízky tedy namočíte do stimulátoru a připravíte si substrát s rašelinou a perlitem, nebo přímo výsevní substrát, který dáte do květináčů či výsevních nádob. Nejprve uděláte prstem důlek, do kterého vložíte řízek se stimulátorem, a pěkně přihrnete. Čerstvě nasázené řízky nikdy nevystavujte na přímé slunce, to by je mohlo spálit, ale spíše do mírného polostínu až stínu. Všechny takto nasázené řízky pravidelně zavlažujeme a zhruba za tři týdny by měly rašit a být zakořenělé. A za dva až tři měsíce získáte krásné, zdravé rostliny.

O tuto krásnou trvalku se nemusíte starat a pokvete až do prvních mrazů: Mavuň červenou zná málokdo

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada