Plamének (Clematis sp.) je oblíbená a velmi dekorativní popínavá dřevina, která nás okouzluje nejen svými květy, ty jsou dle kultivaru a druhu různě zbarvené a mohou být velké až 15 cm. Pokud se plaménku u vás daří, dokáže se pnout až do výšky 10 m a perfektně zamaskovat případnou nevzhlednou zeď či polorozpadlý, sousedův plot.
Plamének Jackmanův patří k velmi oblíbeným druhům, který kvete až do podzimu
1. Kam zasadit plamének: pozor dejte hlavně na kořeny
První pravidlo při pěstování plaménku je, nalézt pro něj vhodné místo. Pamatujte na to, že tato popínavá rostlina ke svému růstu vyžaduje slunce a nejlépe, pokud na něj svítí hned ráno. Ale, aby to nebylo tak jednoduché, kořeny, resp. kořenový krček plaménku jsou velmi náchylné na vysoké teploty, takže ty musí být zastíněné. Ta nejlepší varianta, jak toho docílit je, že buď ho vysadíte tak, že většina rostliny bude vystavena slunci a kořeny budou ve stínu, nebo k němu, jako podrost vysadíte nějaké půdopokryvné trvalky, které mu stín poskytnou.
2. Kdy vysadit plamének
Půda pro plamének je vhodná hlinitá a nesmí se v okolí kořenů držet voda, jinak kořeny uhnívají a o rostlinu bychom mohli přijít. Aby se plaménku na zahradě dařilo, musí mít čas vytvořit si pevné kořeny a toho lze docílit dobře načasovanou výsadbou. Ta se doporučuje buď na jaře, kdy nejsou velká vedra, nebo během října, přičemž do zimy stačí bez problémů zakořenit.
3. Jak hnojit plamének
Pokud má plamének vytvořit velké množství květů, vyžaduje dostatek živin. Jako vhodné hnojivo se považuje speciální hnojivo pro okrasné rostliny nebo postačí běžný Cererit či NPK. Nepohrdne samozřejmě ani dobře uleželým kompostem.
Clematis tangutica neboli plamének tangutský je okrasný nejen svými květy, ale také ochmýřenými nažkami
4. Jak plamének přezimuje
Plaménky na podzim seřízněte zhruba 15 cm nad zemí a před zimou a promrznutím je ochraňte silnější vrstvou mulče nebo chvojí. A kdyby na jaře, po odkrytí se vám zdálo, že namrzl, nemějte obavy, plamének dokáže sám dobře zregenerovat.
Nejkrásnější druhy plaménků
Plamének Jackmanův (Clematis × Jackmanii) je velmi často pěstovaný plamének, který kvete velmi bohatě až do podzimu. Květy jsou velké, tmavě fialové se čtyřmi okvětními lístky.
Plamének tangutský (Clematis tangutica) je zajímavý nejen svými květy, které jsou menší, zvonkovité a lákají motýly, ale také svými plody. Po odkvětu se totiž vytvoří ochmýřené nažky, které jsou velmi dekorativní a ozdobí tak pergolu či plot i po odkvětu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.