Přilákejte do zahrady jedny z našich nejkrásnějších motýlů babočky. Rok 2024 byl vyhlášený rokem motýlů.

Pokud se mluví o opylovačích rostlin, většina lidí si představí včely, nanejvýš čmeláky. Ale jsou tu i další druhy hmyzu, které svým podstatným dílem přispívají k opylování, a mezi nimi jsou to právě i motýli. Především pro skupinu rostlin s dlouhými trubkovitými květy, do kterých se včely nedostanou, jsou motýli velmi důležití. Na druhou stranu jsou především housenky motýlů také podstatnou složkou potravy pro celou řadu dalších živočichů, například ptáků. Motýli tedy mají v přírodě své nezastupitelné místo, a zdaleka se nejedná jen o jejich krásu. I když právě babočky patří mezi vyhlášené krasavce.

Jak přilákat motýly do zahrady

Toužíte po zahradě, ve které budou poletovat pestrobarevní motýli z květu na květ? Představa je to samozřejmě krásná, ale aby k nám na zahradu zavítali, musí k tomu mít důvod. Vyhledávají především nektar květů, ale například babočky potřebují i sladkou šťávu přezrálého ovoce nebo dokonce mízu ovocných stromů. Svá vajíčka však kladou babočky hlavně na obyčejné kopřivy. Housenky baboček se živí požíráním listů kopřiv. Jednotlivé babočky mají v oblibě i jiné rostliny, ale kopřivy jsou hned několika těmto atraktivním motýlům společné.

Babočka paví oko (Inachis io L.)

Jeden z našich nejkrásnějších denních motýlů, který má na křídlech nepřehlédnutelné skvrny, připomínající oka na ocasních perech páva. Dospělé motýly můžete spatřit na květinách, na přezrálém ovoci i na poraněných stromech, kde saje vytékající mízu. Housenky žijí na kopřivách i na ostružiníku a na chmelu, ale i na mnoha dalších rostlinách.

Babočka bodláková (Vanessa cardui L.)

U nás můžeme vidět tento druh babočky na polích i na strništích, v otevřené krajině, lesům se vyhýbá. Náleží k tažným motýlům. Do středních Čech přilétá většinou v květnu, po dlouhém letu z jižní Evropy. Housenka babočky bodlákové žije na kopřivách, ale samozřejmě, jak už její jméno napovídá, i na bodlácích a pcháčích.

Babočka admirál (Vanessa atalanta L.)

Také patří do skupiny tažných motýlů. Můžete ho potkat v nížinách, ale vystupuje i vysoko do hor. Pro svou potravu vyhledává přezrálé a spadané ovoce, především hrušky a švestky a hoduje často i na míze poraněných stromů. U nás babočka admirál většinou nepřezimuje, přilétá k nám z jihu, ale množí se u nás na kopřivách, někdy i na bodlácích. Vylíhlí motýli se na zimu stěhují zpět na jih.

Babočka kopřivová (Aglais urticae L.)

Původně se jmenovala babočka žahavková a potkat ji můžete v zahradách, v městských parcích, na polích i na okrajích lesů. Vyskytuje se v celé Evropě, kde i přezimuje. Babočku kopřivovou tak můžete potkat téměř po celý rok, zimu přečkává v dutinách stromů, v jeskyních, na půdách i ve sklepech domů. Housenky se živí především na kopřivách, ale výjimečně i na chmelu.

Zdroj: Naši denní motýli, J. Moucha (Albatros, 1973); https://www.lepidoptera.cz/motyli/

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada