Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je známá léčivá rostlina. Používá se např. ke snížení krevního tlaku, zlepšení činnosti ledvin a mj. i k léčbě revmatoidní artritidy nebo ztuhlých kloubů. Na zmírnění jejich bolesti působí látky obsažené v chloupcích na listech čerstvých kopřiv, přímému kontaktu a „spálení kopřivou“ se tedy nevyhnete. Nejde ale o nic drastického, pouhé šlehnutí kopřivou je mnohem nepříjemnější.
Žahavé chloupky kopřivy jsou částečně duté. Jakmile se kopřivy dotknete, dojde k jejich narušení a látky způsobující pálení se dostanou na vaši pokožku.
Masáž kopřivami vyvolává místní překrvení
Pokud byste se podívali na listy kopřiv blíže, zjistili byste, že je pokrývají drobné chloupky. Ty jsou zčásti duté a obsahují látky, které vyvolávají ono známé „žahnutí“. Jestliže se tedy o kopřivy otřete a chloupky narušíte, tyto látky se dostanou přímo na kůži a vyvolají pálení. Jedná se vlastně o obranu rostlin proti některým býložravcům.
Obsah kopřivových chloupků je podle odborníků směsí kyseliny mravenčí, histaminu a serotoninu a dalších látek. Důležité je, že při masáži kopřivami bolestivé místo zteplá, prokrví se a bude v něm „mravenčit“. Tím se v něm rozproudí krev, lymfa, zvýší se látková výměna, povzbudí se imunitní reakce a detoxikace.
K masáži kloubů jsou nejlepší mladé kopřivy
K vlastní masáži jsou nejvhodnější mladé kopřivy, které můžete používat celé. U starších rostliny s tuhými stonky je lepší pracovat jen s listy. Při sběru kopřiv i masáži používejte rukavice.
Masáž provádějte tak, že kopřivy nebo jejich listy přikládejte na bolestivá místa a rostliny do nich silně vtírejte. Nebojte se při tom přitlačit, kůže by měla zezelenat. Poté, co vás přestane pálit kůže, odezní (nebo se minimálně sníží) i bolest kloubů. Masáž se doporučuje opakovat dvakrát až třikrát za sezonu, její účinek pak bude trvalejší.