Jak poznat švestku, blumu a jiné slivoně

Slivoně pocházejí z Asie, odkud se z Předního východu dostaly přes Středomoří do Evropy. Pomologicky se dělí na švestky, pološvestky, renklódy, mirabelky a slívy. Tyto poddruhy a jejich odrůdy se liší hlavně velikostí, tvarem a barvou plodů a také chutí a přilnavostí dužniny k pecce. 

Pravé švestky a pološvestky

Pravé švestky poznáte podle protáhlého plodu, který má oba konce špičaté. Pološvestky vznikly z křížení pravých švestek a slív a jejich plody jsou zaoblenější, větší, měkčí a šťavnatější. Další rozdíl je v odloučení dužniny u pecky – u švestky jde dužnina oddělit snadno, u pološvestky ne. Letorosty pravých švestek jsou navíc holé, pološvestek ochmýřené.

Plody pološvestky
Info ikona

Pološvestky jsou proti pravým švestkám větší a mají kulatější tvar. Na fotografii je odrůda 'Stanley'.

Oba poddruhy mají korunu vejcovitého tvaru. Do zahrad se hodí naštěpované na málo vzrůstné podnože, v suchých oblastech na myrobalán. Nejčastěji se pěstují jako čtvrtkmeny nebo zákrsky. Listy raší společně s květy v dubnu až květnu a plody mají modrofialovou ojíněnou slupku. 

Renklódy aneb ryngle a blumy

Plody slivoně renklódy (Prunus domestica subsp. italica) byly pojmenovány po francouzské královně Claudiireine Claude – tedy renklódy. Existuje množství velkoplodých odrůd a kříženců se švestkou, které mají zelené, žluté, červené a fialové plody s tužší dužninou. 

A teď pozor – odrůdy s kulatými plody se nazývají ryngle, vejcovité a protáhlé blumy. U nás se pěstuje odrůda 'Zelená renklóda' a 'Althanova renklóda'. Oproti jiným slivoním mají renklódy řidší koruny, a provádí se u nich proto silnější řez.

Plody mirabelky
Info ikona

Kulaté plody mirabelek bývají často zaměňovány za špendlíky, které ale tvarem připomínají švestky. Slupka mirabelek je pevná a jde dobře sloupnout, dužnina se dobře odlučuje od pecky.

Malé kulaté mirabelky

Mirabelky (Prunus domestica syriaca) mají menší, kulaté, zlatě žluté a z osluněné strany karmínově tečkované plody nasládlé chuti. Často se pletou s plody špendlíku (Prunus domestica subsp. insititia Poiret cv.'Pomariorum' Boutigny), ten však patří mezi slívy. Podobné plody má i myrobalán, což je slivoň třešňová (Prunus cerasifera).  

Rozlišíte je snadno. Špendlíky vypadají jako menší žluté švestky a jejich dužnina se od pecek odlučuje lehce. Myrobalány jsou sice kulaté, ale menší než mirabelky a mají nazelenalou, žlutou až načervenalou barvu a dužnina se od pecek odděluje špatně. 

Mirabelky mají rády slunce a dostatek vláhy. V zahradách nejsou rozšířené, ale pěstují se více než špendlíky. V ČR se vysazuje zejména odrůda 'Nancyská', která je odolná vůči šarce i houbovým chorobám. Jako podnož se využívá myrobalán.

Zapomenuté slívy a špendlíky

Slíva (Prunus domestica subsp. insititia) vytváří kulaté a měkčí plody, které vypadají jako kříženec švestky a trnky. U nás rostou hlavně planě, je možné z nich připravit povidla i slivovici, na rozdíl od švestek je ale nelze sušit. 

Mezi slívy patří i uvedený špendlík. Strom špendlíku je podobný švestce a jako švestka se také pěstuje. Má ale menší žluté plody.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada