Broskvoně (Prunus persica) patří mezi velmi oblíbené, teplomilné peckoviny. Pokud jim vyberete vhodné stanoviště, které musí být chráněné před větrem a mrazem, ochráníte je před napadením chorobami a škůdci a dopřejete dostatek vody a živin, budou vám poskytovat úrodu řadu let. Jenže, broskvoně jsou poměrně náročné a spolu s meruňkami vám dají velmi dobře na vědomí, že se jim něco nelíbí. Především tak, že neplodí, a to často i mnoho let. Ale, i když jim dopřejeme vše co potřebují, velmi často se stává, že je napadne choroba či škůdce a s úrodou se můžeme tak či tak rozloučit. Skutečnost, že se něco děje poznáte hlavně podle listů, které se začínají deformovat, kroutit a často opadávat dříve, než je žádané. Takže, co všechno může způsobit kroucení listů u broskvoně?
Viníkem nemusí být vždy kadeřavost
Tou nejčastější a také nejhorší chorobou broskvoní je jistě kadeřavost broskvoně, kdy se listy začínají kroutit, deformovat a objeví se na nich fialová kresba. Tato choroba pak napadá i plody. Proti kadeřavosti musíte zaútočit včas, a to velmi brzy na jaře, ještě před rašením listů, pozdější aplikace fungicidů je zbytečná a strom neochráníte. Kadeřavost je tedy záležitost spíše jarního období. Ale, co když se objeví pokroucené a deformované listy nyní v létě? Je to také kadeřavost?
Mšice bývají velmi nenápadné
Nyní v létě můžete na broskvoních objevit pokroucené listy a s hrůzou se domníváte, že se jedná o kadeřavost. Ale, pokud se detailněji podíváte na rub listu, tzn., že pokroucený list rozhrnete, uvidíte viníky. Bývají to mšice, které milují mladé letorosty broskvoní, kde sají buněčnou šťávu. Jestliže mšice objevíte při sklizni nebo těsně před ní, nikdy nepoužívejte žádné chemické přípravky a s aplikací vyčkejte až bude po sklizni, kdy nemusíte dodržovat ochrannou lhůtu. Mezi nejčastější a účinné přípravky proti mšicím řadíme Mospilan nebo Pirimor.
I padlí dokáže zkroutit listy
Padlí patří mezi ty nejčastější houbové choroby, se kterými jsou potíže snad v každé zahradě. Jeho výskyt často ani nemůžete ovlivnit, protože se vyskytuje v době, kdy je teplo a vlhko, často po dešti a v této chvíli není možné použít fungicidy. Padlí poznáte tak, že na listech, které se díky tomu často kroutí, větvích a letorostech jsou bílé povlaky mycelia, která tím, jak se na ně lepí různé nečistoty, zčernají. Padlí často přechází i na plody. Houba ve formě spor pak přezimuje ve spadaném listí, proto je důležité veškeré spadané listy či napadené plody shrabat a vyhodit do popelnice. Pokud tak neučiníte, spory přezimují a na jaře na vaše stromy zaútočí s ještě větší silou.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.