Mšice: tihle rostlinní upíři jsou na každé zahradě. Ano, i na té vaší
Nejčastějším nechtěným návštěvníkem na naší zahradě bývá mšice. Tento savý škůdce, který může být přenašečem různých virových onemocnění, se umí často velmi dobře skrýt před naším zrakem. Jejich přítomnost tak poznáte až ve chvíli, kdy rostlina chřadne, má svěšené listy nebo jsou její listy ulepené od medovice, kterou mšice vylučují. Nejraději se schovávají na rubu listu, takže vždy se podívejte hlavně tam. Mšice ale velmi dobře spolupracují s mravenci, kteří je chrání před predátory a mšice jim na oplátku poskytnou sladkou odměnu. Takže chcete-li se zbavit mšic, zbavte se hlavně jejich ochránců - mravenců. Například tak, že na kmeny stromů umístíte lepové pásy, nebo budete pečovat o jejich přirozené nepřátele, hlavně berušky a jejich dravé larvy. Silně napadené listy odstraňte a vyhoďte do směsného odpadu, použít můžete také chemický postřik Mospilan či Pirimor. Na přírodní bázi účinkuje postřik z nikotinu či pelyňku, mýdlový roztok, kávová sedlina nebo vůně afrikánů.
Svilušky: drobní roztoči dokáží zlikvidovat celou úrodu
Dalším savým škůdcem jsou svilušky, které pouhým okem uvidíte velmi těžce. Jsou to drobní roztoči, kteří likvidují, cokoliv jim přijde pod nos. Pokud byste si vzali lupu, vypadají svilušky jako malí pavoučci, kteří se rozlézají po celé rostlině. Svojí přítomnost prozradí především pavučinkami, kterých si všimneme jako první. Milují horké a suché počasí, takže problémy vám budou dělat hlavně v bytě a ve skleníku. Pro boj s nimi použijte buď chemický postřik, nebo různé odvary. Naše babičky používaly odvar heřmánkový, cibulový či z muškátů.
Bělásek je sice fotogenický motýlek, ale jeho housenky už tolik ne
Bělásek je krásný motýlek, který si tak poletuje po zahradě. Pokud si jen tak poletuje, je to ještě v pořádku. Většinou se ale pohybuje v okolí vaší zeleniny, především košťálovin a listové zeleniny, ty miluje. Zde totiž naklade vajíčka, samozřejmě na rub listu, abyste ho hned nenašli, a z nich se vylíhnou housenky, které „sežerou“ celý list a po sobě zanechávají ještě trus, takže pokud něco zbyde, beztak to už jíst nebudete. Měl by je odpudit výluh z aromatických rostlin, například z levandule, máty, rozmarýny, ale i rajčatových zálistků. Housenky můžete také ručně sbírat, nebo instalovat lepovou desku, kam se motýl nalepí a nestihne naklást vajíčka.
Molice: další motýlek, který vypadá jako poprášený moukou
Dalším savým škůdcem je molice, která vypadá jako miniaturní motýlek poprášený moukou. Ve skutečnosti tělíčko tohoto miniaturního hmyzu pokrývá jemný pudr, který si vytváří ve voskových žlázách na zadečku a rozprašuje po celém těle. Dospělce objevíte snadno, jsou sice schovaní na spodní straně listu, ale jakmile je vyrušíte, udělají houf okolo rostliny a zmizí. Problém jsou ale jejich larvy, ty zůstávají na listech a pilně sají. Molic se zbavuje velmi těžce, jedna babská rada zní použití kopřivového výluhu. Kopřivy zalité vodou necháte v nádobě kvasit několik dnů, což sice trochu zapáchá, ale je to účinné. Pak scedíte a pravidelně tímto postřikem ošetřujete napadené rostliny.
Lalokonosec: „Nech brouka žít“, tady rozhodně neplatí. Je neustále hladový a to hlavně v noci
Lalokonosec je brouk, který svým žírem dokáže zlikvidovat celou rostlinu a je jedno, zda je to rostlina okrasná, miluje pěnišníky a azalky, nebo užitková. Škodí nejen dospělí brouci, ale i jejich larvy v půdě. Brouci hodují hlavně v noci, přes den jsou pečlivě schovaní. Vyskytují se často ve velkém množství na jednom místěv různých stádiích vývoje. Na larvy nejlépe zaberou parazitické hlístice, které lze běžně zakoupit a pomocí zálivky dopravit do půdy. O vše ostatní se už sami postarají.
Pilatka a vlnovník: rybíz a angrešt v ohrožení
Pokud toto oblíbené bobulové ovoce přežije nájezd mšic, čeká ho další zkouška v podobě housenek pilatky rybízové či pilatky angreštové. Housenky způsobují holožír, takže vám toho na keři moc nezbyde. Při malém výskytu lze housenky a larvy snadno vysbírat, často nám s jejich sběrem pomohou ptáci, při velkém napadení na velkých ošetřovaných plochách lze aplikovat například insekticid Sumithion Super.
Jestliže brzy na jaře u rybízu objevíte velké, zduřelé pupeny, je velká pravděpodobnost, že uvnitř pupenu přezimuje vlnovník rybízový. Jedná se o roztoče a rostlině můžeme pomoci pouze včasnou detekcí a postřikem. Ten se musí aplikovat před rozkvětem a po odkvětu každého pupenu na keři. Postřik je nutno aplikovat včas a pečlivě, jinak můžete o keříky rychle přijít.
Dřepčíci: skákající broučci jsou velmi čilí a nesnáší vodu
Černí, lesklí broučci, kteří mají nohy uzpůsobené ke skákání, to jsou dřepčíci. Ti přezimují ve starém dřevě a trávě a žírem napadají hlavně brukvovitou zeleninu a malé, vzcházející rostlinky. Nemají rádi vodu, takže když budete pravidelně zalévat, nebude se jim u vás líbit. Dalším spolehlivým prostředkem v boji proti broukům je vápenný prach, funguje prý také dřevěný popel a chilli.
Přástevník americký: tak na tohoto motýlka platí jenom karate
Opět docela fotogenický motýlek - přástevník americký, nenechte se však zmást jeho zjevem. Za rok mívá až dvě generace, kdy samičky kladou na spodní stranu listů vajíčka ve velkých skupinách. Škodí hlavně jeho housenky, které se schovávají pod pavučinku, čímž na ně nemohou běžní predátoři, a nerušeně žerou listy. Dokáží způsobit až holožír, takže jakmile ho objevíme, je důležité hned jednat. Silně napadené listy či výhony, které jsou obalené pavučinou, ostříháme a spálíme. Dále můžeme použít postřiky, například insekticid Karate Zeon 5 CS.