Lógr milují žížaly a kompost
Žížaly se živí rostlinnými zbytky, které stráví a promění v kompost svým trusem. Čím víc žížal v záhonech máte, tím načechranější a vyživenější půdu máte. A kávová sedlina je způsob, jak je nalákat. Vůně kávy totiž tyto malé pomocníky extrémně přitahuje a lógr jim docela dost chutná. Jestli hledáte nejjednodušší způsob, jak se zbytků z kávy zbavit, jednoduše je rozhoďte do kompostu nebo teď přes zimu rovnou na záhony. Půdu obohatíte o minerální látky jako je draslík, hořčík nebo dusík a do jara se lógr rozloží.
Kávová sedlina jako mulč záhonů i v květináčích
Někteří zahradníci si nemůžou kávovou sedlinu vynachválit v podobě mulče. Stačí ji rovnoměrně rozprostřít po celém povrchu u hrnkových rostlin nebo rozhodit mezi rostliny na záhonech. Funguje jako regulátor vlhkosti a zároveň svou intenzivní vůní odpuzuje některé škůdce, např. mšice, mravence nebo slimáky. Najde se ale spousta těch, co vám budou tvrdit, že káva na škůdce žádný vliv nemá.
Káva využívaná jako mulč u pokojových rostlin má ale jednu nevýhodu. Souvislá vrstva na povrchu květináče časem tvrdne a není výjimkou, že se na ní objeví také vrstva plísně. Ta sice většinou není na závadu, ale o estetice se rozhodně mluvit nedá. Tvrdnutí a plesnivění se dá předejít pravidelným čechráním sedliny tak, aby skrze ni stále mohl proudit vzduch.
Ke kterým rostlinám se lógr hodí a ke kterým ne
Zbytky kávy mají kyselé pH, okyselují i půdu kolem sebe, a proto se nehodí ke všem rostlinám.
Milovat mulč nebo hnojivo z kávy budou všechny kyselomilné rostliny, jako jsou třeba rododendrony, azalky, vřesy a vřesovce, kapradiny, borůvky. Neuškodí ani rajčatům a jahodám. Když ho budete pravidelně a dlouhodobě sypat k hortenziím, pokvetou modře i bez speciálních hnojiv. Modrou barvu květů totiž má na svědomí právě pH půdy, čím kyselejší je, tím modřeji hortenzie kvetou (druhou podmínkou je, abyste je pěstovali v polostínu, kde se nejvíc vybarví).
Naopak u rostlin vyžívajících se v zásadité nebo vápenné půdě s kyselou kávou moc nepochodíte. Jde o levandule, sukulenty, vinnou révu, juku, hledíky, oleandry nebo košťáloviny.
Jak si vyrobit kávové hnojivo
Buď můžete ke kyselomilným rostlinám sypat kávový lógr přímo a lehce ho průběžně kypřit nebo si vyrobte tekuté hnojivo a jednou týdně jím zalévejte. Stačí zalít hrnek kávové sedliny 2 litry studené vody a nechat alespoň 24 hodin macerovat. Hned poté můžete nalít k žíznivým rostlinám.