Co jsou smutnice?
Smutnice jsou drobný černý hmyz, který je podobný komárům, má průhledná křídla a dlouhé nožky, nicméně je menší, světlejší a hlavně nesaje krev. Larvy smutnic žijí v půdě, kde se i množí a živí se především kořínky rostlin, především u mladých rostlin je pak riziko, že rostlinu postupně zahubí. Nejen, že poškozují rostliny, ale i pro nás je jejich přítomnost otravná, neustále totiž, jsou-li vyrušeny, poletují kolem. Nejprve se jich objeví pár, ale protože se velmi rychle množí, najednou jejich počet rychle stoupá, až je kolem rostliny černý oblak.
Co dělají larvy smutnic u pokojových rostlin: samička může naklást až 200 vajíček
Přítomnosti smutnic si nemusíte hned všimnout, spíše vás nenapadne, že by mohly být ukryté v substrátu. Jejich přítomnost poznáte tak, že rostlina z nepochopitelných důvodů chřadne a žloutnou jí listy. Dospělé samičky kladou vajíčka do substrátu a z nich se vylíhnout titěrné bílé larvičky. Některé samičky jsou velmi aktivní a mohou naklást až 200 vajíček. Larvy se pak živí kořínky a tkáněmi rostlin, čímž rostlinu velmi oslabují a ta časem uhyne. Aby toho nebylo málo, larvy smutnic mohou být přenašeči fytopatogenních hub, které mohou způsobit hnilobu a další choroby rostlin.
Jak se zbavit smutnic: pomohou hlístice, past, hnojivo i babské rady
Jelikož se smutnice vyskytují především v interiéru, nebo ve skleníku, není úplně žádoucí použití chemie ve formě insekticidních přípravků, takže chemická cesta by měla být až ta poslední možnost, kdy nic jiného nezabere. Nejvhodnější jsou biologické metody, kdy se využívá parazitických hlístic jako přirozených predátorů. Doporučuje se také jedna babská rada, snížit zálivku a pokrýt substrát jemným, akvarijním pískem, do suchého substrátu totiž smutnice nemohou klást vajíčka.
Hlístice: nejsnazší a nejrychlejší způsob likvidace smutnic
Vždy, pokud je to možné, v boji proti různým škůdcům využíváme jejich přirozených nepřátel. V tomto případě se využívají parazitické hlístice rodu Steinernema feltiae, které zakoupíte v přípravku s názvem Nemaplus. Obsah balení dle potřeby rozpustíte ve vodě a zalijete tím substrát. Hlístice si najdou svoji kořist, tedy larvy smutnic, na kterých parazitují a postupně je zlikvidují. Aplikace přípravku je nejlepší ráno nebo pozdě večer, kdy jsou nižší teploty. Přípravek funguje také proti krtonožkám.
Smutnice a především jejich larvy jsou velkým problémem u pokojových rostlin a ve skleníku, víme ale, jak na ně
Žlutá barva smutnice přitahuje: využijte toho
Dospělé smutnice přitahuje nejen vlhký substrát, ale také žlutá barva, což platí i u jiných škůdců ve skleníku. Toho se využívá a k odchytu dospělců se využívají žluté, lepové pasti, na které se smutnice nalepí a tím její cesta končí. Lepové pasti se jen zapíchnou do substrátu, pak už necháte práci na nich. Mezi osvědčené patří například lepové desky FloraBand, které vám pomohou také od molic, třásněnek, vrtalek, nosatců či vrtuli třešňové. Tyto lepové desky jsou určeny k ochraně všech rostlin, přičemž jsou tolerantní k životnímu prostředí, neobsahují totiž žádnou lákavou či účinnou látku.
Proti smutnicím můžete bojovat i hnojivem, které vám provoní celý byt
Jestliže nechcete nic ponechat náhodě, naučte se proti smutnicím používat speciální kapalné hnojivo Floria, které je určené pro pokojové rostliny a díky němu vyřešíte řadu věcí. Nejen, že rostlinám dodáte potřebné živiny ve správném poměru, ale také omezuje výskyt smutnic a eliminuje vznik plísní na povrchu substrátu. Jeho úžasným bonusem, který oceníte hlavně při jeho použití v bytě, je, že voní po pomerančích a vy si tak provoníte celou domácnost.
Jednoduchý trik, jak zjistíte, co máte v substrátu
Existuje taková malá rada, fígl, jak zjistíte, zda se náhodou v substrátu u zakoupené rostliny nebo při přesazování nevyskytují žádní škůdci. Stačí vzít bramboru, kterou rozkrojíte na polovinu, jednu polovinu zasuňte do substrátu tak, aby polovina vyčnívala ven a vyčkejte. Díky škrobu v bramboře se případní škůdci na bramboru nalákají a to jak mušky, tak larvy. Pokud se během tří dnů na bramboře žádní nechtění návštěvníci neobjeví, substrát je v pořádku a můžete ho používat.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.