Vrtule ořechová: invazní škůdce vlašských ořechů

Do Evropy se vrtule ořechová (Rhagoletis completa) dostala při přepravě zboží. V Česku byl její výskyt poprvé potvrzený v roce 2017, a to na jihu Moravy.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Vrtule ořechová (Rhagoletis completa)
Info ikona

Dospělec vrtule ořechové (Rhagoletis completa)

Foto: Shutterstock

Moucha s příčně pruhovanými křídly

Dospělé vrtule ořechové neměří ani centimetr, jejich velikost obvykle nepřekročí 7 mm (samičky jsou přitom větší než samečci). Bývají oranžově až hnědě zbarvené, mají zelené oči a na průhledných křídlech mají čtyři příčné tmavé pruhy. 

Larvy vrtule jsou asi centimetrové, v přední části mírně užší, bělavé, později spíše žluté. Kukly mají poloviční velikost a jsou hnědé. 

Způsob šíření vrtule ořechové

Vrtule ořechová má za rok jednu generaci. Dospělí jedinci u nás létají od poloviny června do začátku října. Samičky kladou vajíčka (asi po dvaceti) pod zelenou slupku nevyvinutých ořechů. Po týdnu se z vajíček líhnou larvy, které žijí v oplodí, jímž se živí. Larvy projdou třemi stádii, dorostou do 1 cm a pak plod opustí a spadnou do půdy pod stromem, kde se zahrabou, zakuklí a přezimují. Na jaře z kukel vylézají dospělci. 

Ořechy napadené vrtulí ořechovou (Rhagoletis completa)
Info ikona

Ořechy napadené vrtulí ořechovou (Rhagoletis completa)

Foto: Shutterstock

Ořechy napadené vrtulí ořechovou

Ořechy napadené na začátku sezony bývají zakrslé nebo předčasně opadávají. Místa poškozená vrtulemi navíc atakují houby a bakterie (oplodí zčerná), které pronikají i do ořechu a způsobují jeho plesnivost

Plody napadené koncem léta mívají sice poškozenou slupku a skořápka jim ztmavne, ale mohou ještě dozrát. Jedlé jsou v případě, že se na nich nevyskytují plísně a chutnají nezměněně. Je však potřeba poškozené oplodí z plodů odstranit (ručně nebo třeba pomocí míchačky anebo nádoby s vodou a míchadla na vrtačce) a ořechy usušit. Příliš poškozené nebo nejedlé plody je nutné buď spálit, nebo hodně hluboko zakopat (aby se dospělé vrtule nedostaly na povrch půdy). 

Co způsobuje opad švestek

www.nkz.cz

Ochrana proti vrtuli ořechové

Ochrana ořešáků proti vrtuli je obtížná. Při prvotním napadení postačí otrhávání a sběr postižených plodů a jejich likvidace. Často se na vnější a osluněnou stranu stromů rozvěšují také žluté lepové desky, které fungují jednak ke sledování výskytu škůdce, a částečně i k přímé ochraně. Na podzim je rovněž vhodné do půdy pod stromem aplikovat dusíkaté vápno nebo prostor pod stromem až do jara zakrýt (pokud se larvy dostaly do půdy, napřesrok se nedostanou na strom). 

Z chemických prostředků není u nás proti vrtuli ořechové povolený žádný. Je možné však použít přípravek proti vrtuli třešňové (např. Spintor). Postřik velkých stromů je ale na zahradě náročný, ne-li nereálný (navíc v několika termínech). V zahraničí se proto doporučuje postřikovou kapalinu obohatit o návnadu (cukry), která přitáhne vrtuli na ošetřenou část stromu. 

Co když ochrana proti vrtuli nezabírá?

Jelikož jde o relativně nového škůdce, doporučují odborníci neztrácet trpělivost a ořešáky ani při kompletní ztrátě úrody nekácet. Populace vrtule ořechové by se měla za čas stabilizovat a napadení škůdcem se pak obvykle sníží. Navíc se na trhu pravděpodobně objeví vhodná přímá ochrana, resp. registrace přípravků vhodných i na zahrady

Švestky a šarka: vybírejte odolné odrůdy

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada