Začněte s bojem proti kadeřavosti broskvoně, jinak ji postupně zahubí zhruba do tří let: první postřik aplikujte ještě teď

Kadeřavost broskvoně na listech
Info ikona

Kadeřavost broskvoně na listech

Plně odolné odrůdy neexistují

Všude tam, kde se pěstují broskvoně se tato nejčastější houbová choroba vyskytuje. Ačkoliv se často uvádí, že některé odrůdy broskvoní jsou vůči jejímu napadení odolné, není tomu tak, je to stejné, jako u rzi hrušňové. Ale pokud se rozhodnete, že svoji broskvoň nedáte jen tak zadarmo, můžete ji včasným postřikem zachránit, nebo alespoň její napadení zmírnit, zde rozhodně není čas, ztrácet čas.

Kdo způsobuje kadeřavost broskvoně a odkud se viník bere?

Tato choroba je způsobena mikroskopickou houbou palcatkou broskvoňovou, která se pyšní i dalšími názvy jako je puchýřnatka či kadeřavka broskvoňová nebo kadeřavka zhoubná. Tak i tak jde stále o stejnou houbu, která napadá nejen listy, ale často i samotné plody. Nemoc se šíří přes květní pupeny, do kterých se houba dostane na jaře.

Pěstitelé stále dělají základní chybu při svazování travin: Jak je správně zazimovat?

www.nkz.cz

Jak poznáte kadeřavost broskvoně? Neotálejte dlouho, jinak vám broskvoň odumře

Jakmile houba napadne listy, objeví se na nich barevné skvrny, nejčastěji v odstínech červené barvy a později puchýře, které jsou zelené, žluté až červené. Listy se deformují a zkadeří, brzy opadávají a nahradí je nové listy. Nové listy už sice napadeny nejsou, ale broskvoň pak nerodí  a pokud ano, často jsou napadeny i plody, protože houba je již v celém stromě a jen díky tomu, že spadne list, nikam nezmizí. Plody napadené houbou pak mají červenofialové skvrny a praskají. Pokud nebudete věnovat tomuto napadení pozornost, broskvoň bude neustále oslabována, více náchylná napadení chorobami a škůdci a zhruba do tří let strom odumře.

Postarejte se před zimou o stroje a nářadí a prodlužte tak jejich životnost

www.nkz.cz

Jak se choroba šíří a co použít na kadeřavost broskvoní

Houba se šíří přes květní pupeny, kam se dostane na jaře při pučení. Jakmile pronikne do pupenů, putuje dále do mladých listů. V průběhu léta se objevuje mycelium, které se jeví jako bělavý prášek na listech. Díky sporám se pak houba šíří do okolí. Přezimuje na kůře, větvičkách a v šupinách pupenů v podobě blastospor, které se na jaře opět dostanou na pupeny a vše se opakuje. První, co můžete proti chorobě udělat je, zlikvidovat všechny napadené listy a kmen broskvoně natřít bílým nátěrem. Pak samozřejmě přichází na řadu chemické přípravky, bez nich totiž tuhle bitvu nikdy nevyhrajete.

Připravte se už nyní na adventní tvoření: krásný adventní věnec si vyrobíte doma a ušetříte pěkné peníze

www.nkz.cz

První postřik musíte zvládnout ještě teď, nesmí ale mrznout

Jak bylo řečeno, u této choroby se hraje o čas, je tedy nutné chemickou ochranu zahájit ještě teď, po opadu listů, nesmí ale mrznout. Další postřik se provádí v lednu, v závislosti na venkovní teplotě, kdy minimálně tři dny po sobě musí být teplota nad 5 °C. Poslední postřik se pak provádí v době nalévaní pupenů. Jakmile provedete aplikaci postřiku později, třeba po odkvětu, je už pozdě a choroba se bohužel na broskvoni projeví v plné síle.

Proti kadeřavosti jsou účinné měďnaté přípravky, například fungicid Dithane M 45, přípravek Zdravá Broskev Plus nebo přípravek Kadeřavost Stop. Dále lze použít sirný koncentrát Sulka Extra, který se používá také k moření česneku a je to zároveň i hnojivo. Máte-li špatné svědomí kvůli použití chemie na zahradě, sáhněte po zcela přírodním přípravku Bio Plantella Natur, z přesličky a jiných bylinek, které působí proti houbovým a plísňovým chorobám na vaší zahradě a využijete ho i na ostatní rostliny.

Zazimujte levanduli a další středomořské bylinky v nádobách správně: Jinak zimu nepřežijí

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada