Ježci mají důležitou roli při udržování ekologické rovnováhy v přírodě. Jsou to přirození predátoři mnoha škůdců, kteří by jinak mohli způsobit značné škody na úrodě zeleniny i na okrasných rostlinách. Proto je důležité, abychom ježkům pomáhali, zejména během náročného zimního období. Bohužel počet ježků v přírodě dlouhodobě klesá, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí, používání pesticidů a často i kvůli bezohledným řidičům na silnicích. Pomoc těmto tvorům je proto velmi důležitá.
Jak pomoci ježkovi se zazimováním na zahradě?
1. Vytvořte útočiště z listí a dřeva
Postavte pro malé bodlináče speciální ježčí domek. Vhodné domky pro ježky najdete v internetových obchodech. Můžete také jenom jednoduše vytvořit v klidném koutě zahrady větší hromadu listí a větví, která ježkům poslouží jako přirozený úkryt. Často se také ubytovávají pod vyskládanými hromadami dřeva. Stačí jen dřevo podložit cihlami. Pomůžete tak ježkům, ale i sobě. Uskladněné dřevo nebude odspoda zahnívat.
2. Zajistěte vhodnou potravu
Před zimním spánkem ježci potřebují nashromáždit tukové zásoby. K úspěšnému přezimování musí ježek dosáhnout ještě před nástupem zimy minimální hmotnosti 700 g. Nabídněte jim kočičí granule, vařené (ne syrové) vejce nebo speciální ježčí krmivo, které koupíte na internetu. Vyhněte se mléku a chlebu, tyto potraviny mohou ježkům uškodit.
3. Poskytněte čistou vodu
Umístěte do trávy v koutě zahrady nebo vedle ježčího úkrytu mělkou misku s čerstvou vodou.
4. Omezte používání nebezpečných látek
Pokud možno, vyhněte se používání pesticidů a herbicidů, které mohou ježky otrávit přímo nebo prostřednictvím jejich kořisti.
5. Vytvořte bezpečné průchody
Pokud máte oplocený pozemek, a navíc máte pod plotem vybudovanou pevnou betonovou nebo zděnou zídku, mají ježci jen malou šanci, dostat se do vaší zahrady. Proto vytvořte na několika místech v plotě otvory (13x13 cm), aby se ježci mohli volně pohybovat. Stačí například i úzký otvor mezi zídkou a brankou do zahrady.
6. Nechte v koutě zahrady divočinu
Ponechte některé části zahrady, stačí i jen malé kouty, neupravené. Ježci, ale nejen oni, zde budou hledat přirozený úkryt a potravu.
Čím se ježci živí
Ježci jsou všežravci, ale preferují živočišnou stravu. Jejich jídelníček je velmi pestrý a zahrnuje i mnohé živočichy z říše hmyzu a obratlovců, které my lidé považujeme za škůdce našich zahrad. Co tedy ježci v přírodě nejčastěji konzumují?
Zdroj: zelenadomacnost.cz; ochranazvirat.cz