Vybrat tu správnou sestavu trvalek, letniček a aromatických bylinek, aby to díky nim v zahradě co nejvíce bzučelo, tedy aby si užitečný hmyz co nejvíce pochutnal a za odměnu se postaral o co největší úrodu ovoce, ale i plodové zeleniny, není nic jednoduchého. Každý druh hmyzu dává přednost jiné rostlině nebo alespoň typu rostlin. Jsou však květiny, které na hmyzáky působí jako magnet. Tušíte, které to jsou?
Na druhou stranu, jiné květiny jsou sice krásné pro naše oči, ale včely ani čmeláci o ně sosákem ani nezavadí. Kupodivu je u nás vůbec nepřitahoval měsíček lékařský a na kopretiny usedaly nanejvýš pestřenky. Afrikány navštívila tu a tam nějaká včela a jiřiny vůbec nikdo. Nezájem o jiřiny se však dá snadno vysvětlit bohatostí květenství, tedy špatnou přístupností pro hmyz.
Cínie, ostálka (Zinnia)
Cínie se staly absolutními vítězkami našeho malého testu. Létají na ně nádherní motýli, tedy babočky paví oka a babočky kopřivové. Na druhou stranu k tomu, aby k nám tihle krasavci přilétali, je potřeba udělat jeden zcela zásadní krok. Netrvat na dokonale čisté zahradě, zbavené všech plevelů. V případě baboček je nutné, ponechat někde v koutě zahrady několik pěkných košatých kopřiv, které jsou pro housenky baboček živnými rostlinami.
Cínie si však neužívají jen motýli, ale i včely, včetně černé včely drvodělky, čmeláci i pestřenky. A každý podvečer se objevuje i dlouhozobka.
Cínie jsou přitom absolutně nenáročné letničky, které se předpěstovávají doma za oknem a v druhé polovině května putují na záhony. Prosperují téměř v každé zahradní půdě, nevyhovují jim pouze půdy těžké a přemokřené. Milují slunce a teplo, za vlhka je občas napadají plísně. Odstraňováním odkvetlých květů prodloužíte jejich dobu kvetení, která pak trvá od začátku července až do konce září.
Bazalka (Ocimum)
V záhonech jsme pěstovali bazalku posvátnou neboli Tulsi (Ocimum tenuiflorum) i bazalku pravou (Ocimum basilicum). Oba druhy si oblíbily především včely a pestřenky. Jejich drobné kvítky v dlouhých květenstvích jsou jimi doslova obsypané.
Předpěstovaná bazalka se do záhonů vysazuje v druhé polovině května. Vyžaduje slunečné umístění a sušší půdu. Nesnáší přemokření. Pokud bazalku necháte volně růst, vytvoří v druhé polovině července obrovské množství květů.
Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
Echinacea má velké kouzlo pro včely i čmeláky, a také pro motýly. Létají na jejich růžová květenství pilně, každý den. Třapatkovka nachová je krátkověká trvalka, která dává přednost umístění na slunci a sušší, dobře propustné půdě, chudší na živiny. Dařit se jí bude i v oblíbených prérijních záhonech, ale můžete ji, stejně jako my, pěstovat i v prostorném květináči.
Agastache (Agastache)
Dosud jen málo známá medonosná, krátkověká trvalka vykvétá po celé léto hustým klasovitým květenstvím fialové barvy. Celá krásně voní po medu a přitahuje včely, pestřenky i čmeláky doslova jako magnet. Má ráda slunné stanoviště, dobře propustnou sušší půdu a důkladný jarní řez. Jinak je naprosto nenáročná a bohatě se množí samovýsevem.
Kyprej vrbice (Lythrum salicaria)
Mohutná trvalka se silným dřevitým oddenkem bývá hmyzem velmi oblíbena a vzhledem k obrovskému množství květů, které na kypreji vykvétají, tu každá včela najde dostatek potravy. Na kypreji se často objevují nejen samotářské včely drvodělky, ale i další druhy včel a pestřenek.
Kyprej je zástupcem rostlin, které si libují na slunci, ale raději v půdě vlhké než sušší, kde dorůstají do mnohem menší výšky. Ve vlhku to bývá až 200 cm.
Zdroj: autorský článek