Letní péče o jiřiny: jednoduché kroky vedou k nejkrásnějším květům široko daleko

Jiřiny mají v našich zemích velmi dlouhou tradici. Na oslavu jejich krásy se v obrozeneckých dobách začaly pořádat jiřinkové bály a zásluhou Muzea Boženy Němcové v České Skalici se tato tradice udržela dodnes. Málokterá květina se těší dlouhodobě tak obrovské oblibě. Ale není se čemu divit. Variabilita jejich květů a dlouhá doba kvetení jim takovou oblibu právem zaručuje.

Hlízy jiřin jsou jedlé: při prvních mrazících je nutné je vyrýt a uskladnit. Některé ale můžete i sníst

www.nkz.cz

Odkud se v Evropě vzaly jiřiny

Jiřiny zahrnují 38 botanických druhů a pocházejí především z Mexika, kde je pěstovala už civilizace starých Aztéků. Květy jiřin byly v tehdejší společnosti považovány za symbol boha Slunce. První semena jiřin se pak v roce 1785 dostala do Evropy, do Španělska, aby z nich ředitel Královské botanické zahrady v Madridu vypěstoval první evropské jiřiny. Jiřiny si pak úspěšně razily cestu Evropou a v roce 1837 došlo v Čechách k založení nejstaršího jiřinkářského spolku na světě, pojmenovaného Jiřinkový spolek královéhradeckého kraje v České Skalici.

Květen je čas na výsadbu jiřin: mezi nejkrásnější patří anemonky či fimbry. Pěstovat je zvládne i začátečník, musí ale vědět jak

www.nkz.cz

3 kroky k nejkrásnějším květům jiřin

Jiřiny jsou velmi citlivé na mráz, proto je důležité správné načasování jejich výsadby. Pokud totiž jarní mrazíky popálí čerstvě vyrašené výhony, na poměrně dlouhou dobu se růst jiřin zpomalí či dokonce zastaví. Proto s výsadbou není radno spěchat, vyčkejte vždy až na druhou polovinu května. Ale důležitá je i správná letní péče.

Jiřiny teď potřebují tyto 4 základní věci: dodržte je a pokvetou bohatě až do mrazů

www.nkz.cz

1. Zaštipování výhonů podpoří bohaté kvetení

Prvním krokem k bohatému kvetení a kvalitním květům je včasná redukce výhonů. Na rostlině vždy ponechte nanejvýš 5 silných výhonů, ostatní pravidelně odstřihujte. V žádném případě nenechte zbytečně růst množství slabých a poléhavých výhonů, které se na rostlině vždy objevují. Pokud k redukci nepřistoupíte, rostlina bude vytvářet velké množství zelené hmoty a bude také o dost později kvést.

Jiřiny musí ven nejpozději s prvními mrazy. Jak je uskladnit, aby příští rok zase bohatě kvetly?

www.nkz.cz

2. Vyštipujte malá poupata i odkvetlé květy

Některé odrůdy mají tendenci ke tvoření většího množství poupat, než kolik jich rostlina stihne vyživit. Ponechte proto vždy pouze vrcholové poupě a vedlejší odštípněte. Důležité je i včasné odstraňování odkvetlých květů, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen, a také aby oschlé květy zbytečně nehyzdily celou jiřinu.

Záplava letních cibulovin

www.nkz.cz

3. Do poloviny srpna pravidelně přihnojujte

Pro bohatou násadu květů ji/praxe/okrasna-zahrada/vysazujte-hlizy-jirinekvyžadují pravidelné přihnojování. Hnojte je proto každý týden až do poloviny srpna běžným hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pozdější hnojení už by bylo spíš na závadu, protože by mohlo vést ke zbytečnému narůstání hlíz, a ty by už nestihly před zimou dostatečně vyzrát.

Zdroj: kudyznudy.cz; ireceptar.cz; living.iprima.cz

Mezi jiřinami najdete nespočet vyšlechtěných kouzelných odrůd
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada