Jiřiny kvetou až do prvních mrazů: dodržte pravidla jejich pěstování a všichni vám budou závidět jejich obří květy

Jiřiny
Info ikona

Jiřiny mají různě tvarované květy a mnoho barev

Jiřiny (Dahlia sp.), spolu s astrami, dokáží na podzim vytvořit neskutečně krásná zákoutí trvalkových záhonů a je tedy dobré jim věnovat péči. Milují slunce a živiny, lze je pěstovat i v nádobě a díky hlízám, které si uchováváme na příští rok, se jejich krásou těšíme opakovaně.

Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy

I u jiřin platí stejné pravidlo, jako u ostatních kvetoucích rostlin, pravidelně odstraňujte odkvetlé květy. Jednak tím podpoříte tvorbu nových květů, protože po odstřihnutí odkvetlého květu jiřiny znovu vypučí. Dalším důvodem je také to, že odstraněním odkvetlého květu zabráníte možnému napadení plísněmi v deštivém počasí.

Jiřiny musí ven nejpozději s prvními mrazy. Jak je uskladnit, aby příští rok zase bohatě kvetly?

www.nkz.cz

Jak často zalévat jiřiny: méně je více

S množstvím zálivky to u jiřin nemusíte přehánět, jinak by mohlo dojít k zahnívání hlíz. Vážnější situace pak nastává u jiřin pěstovaných v nádobě, které jsou k přemokření více náchylnější. Důležité je, zajistit odtok vody a dostatečnou drenáž, aby se voda v blízkosti hlíz nezadržovala. Jiřiny si spíše poradí se suchem, díky škrobu v hlízách, než s přemokřením.

Hlízy jiřin: uskladněte je tak, aby vydržely bez plísní a hniloby až do jara

www.nkz.cz

Pomocí vhodné opory rostliny ochráníte před zlomením

V létě často přichází silné deště a bouřky, kterým předchází silný vítr. A tyto podmínky nejsou pro vyšší rostliny, kam samozřejmě patří i jiřiny, vůbec žádoucí. Stonky jiřin totiž nejsou nijak pevné a málokdy odolají, bez opory, nepříznivým povětrnostním podmínkám. Ke každé rostlině nebo skupince rostlin tedy zatlučte oporu v podobě dřevěného sloupku, ocelové trubky či čehokoliv jiného, co splní svůj účel a bude i dobře vypadat. Úvazek dělejte zásadně vázacím popruhem nebo PVC páskou, které se nebudou zařezávat do stonku a poškozovat ho jako třeba provázek. Chcete-li si ulehčit práci a máte větší množství rostlin, vysázejte jiřiny k sobě, navzájem se propojí a jedna druhou podrží.

Kvíz: Poznáte venkovní okrasné rostliny? Ověřte si, jak dobře se vyznáte v botanice

www.nkz.cz

Jak zazimovat jiřiny: s vyrytím hlíz dlouho neotálejte

Zazimování je pravidlo číslo jedna, protože jiřiny nesnáší mráz a čím déle necháte hlízy v zemi, tím méně vám příští rok vykvetou. Po odkvětu, nejpozději po prvním nočním mrazu, vyryjeme hlízy z půdy, nejlépe rycími vidlemi. Hlízy očistíme od přebytečné zeminy a uložíme je volně do vzdušných bedýnek, den dva necháme třeba ve sklepě či garáži zaschnout a pak zasypeme buď pilinami, nebo zakryjeme novinami, aby hlízy nevyschly. Důležité je, abyste je během zimy pravidelně kontrolovali, zda se nestaly cílem hlodavců, kteří v zimě hledají něco na zub.

Vrtule ořechová je invazivní škůdce pro vaše ořechy: jednejte ihned, jakmile ji na ořešáku objevíte

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada