Jak poznat hořec jarní, nádhernou trvalku s nebesky modrými květy?
Hořec jarní (Gentiana verna) je v době, kdy nekvete, velmi drobná až nenápadná rostlinka z čeledi hořcovitých. Hořec jarní vyrůstá z tenkého plazivého oddenku a vytváří přízemní růžice drobných, jen asi 1-2 cm dlouhých listů vejčitého tvaru. Vzhledem k tomu, že se hořec jarní vyskytuje často na loukách, ani si ho v trávě nevšimnete. Ovšem jen do té doby, než vykvete. Jasně modré květy zvonkovitého tvaru dosahují velikosti 1,5-2 cm a objevují se v období od poloviny dubna do května, někdy až června. Oboupohlavné nektarodárné květy opylují včely, čmeláci i noční motýli, ale bez mravenců, kteří je s pilností sobě vlastní roznášejí po okolí, by se semena daleko od mateřské rostliny nedostala.
Hořce v naší přírodě potkat můžete, ale nejspíš to nebude hořec jarní. V ČR totiž roste hned 8 druhů hořců, z toho 7 původních, ale právě hořec jarní je na pokraji vyhynutí. Hořec jarní je původní evropskou rostlinou vázanou především na oblasti vyšších pohoří, doma je také v pohoří Atlas v Africe a na Kavkazu v Asii.
Jak k záchraně hořce jarního přispívají ovce i kozy?
Podle Černého i červeného seznamu cévnatých rostlin ČR náleží hořec jarní mezi kriticky ohrožené, a tedy i státem chráněné druhy. K jeho úbytku v minulosti přispělo rozorávání, meliorace a mechanizované sečení luk. Proto záchranný program na podporu hořce jarního obsahuje i extenzivní spásání luk kozami a ovcemi, ale také výsev semen i vysazování rostlin na místa původního výskytu.
Jak pěstovat hořec jarní na zahradě?
- Hořec jarní preferuje umístění ve skalce nebo na okraji trvalkového záhonu na slunci nebo v mírném polostínu.
- Ideální půda pro hořec jarní by měla být lehká, bohatá na minerály, nejlépe vápenitá.
- Vyžaduje také půdu dobře propustnou, ale vlhčí především v jarním období růstu.
- Hořec jarní se množí dělením trsů v červenci nebo výsevem semen brzy na jaře. Klíčení semen je však velmi zdlouhavé, může trvat i několik měsíců.
Zdroj: ceskestavby.cz; ceskazahradka.cz