Dříve mnohem rozšířenější listnatý strom, jeřáb břek, dnes už zná jen málokdo. Snad jen umělečtí řezbáři, pro které bylo vždy velmi zajímavé a ceněné jeho pevné a tvrdé dřevo. Tento nižší strom už se v naší krajině příliš nevyskytuje a jedná se o pomalu mizící druh, který však dosud nebyl zařazen do oficiálního seznamu ohrožených druhů, i když jinde v Evropě, například v Polsku, už se o státem chráněnou dřevinu jedná.
Jeřáb břek (Sorbus torminalis)
Opadavý strom, který někdy roste i do tvaru keře s několika hlavními výhony, se dožívá poměrně vysokého věku 100-200 let, výjimečně až 300 let. Běžně dorůstá do výšky 5-20 m, ale někdy až 30 m. Roztroušeně se objevuje jako součást teplejších dubových nebo dubovo habrových lesů. Má jen malou konkurenční schopnost, proto nikdy nevytváří souvislejší porosty. Je rozšířen v celé Evropě, kromě jejích severně položených oblastí, ale i v severní Africe nebo jihozápadní Asii.
Na první pohled jeřáb břek jako příbuzný známějších druhů jeřábů ani nevypadá. Především jeho listy nejsou lichozpeřené jako u běžně rozšířeného jeřábu ptačího (Sorbus aucuparia) nebo na zahradách pěstovaného a oblíbeného jeřábu moravského velkoplodého (Sorbus aucuparia 'Moravský sladkoplodý'). Jeřáb břek má listy široce vejčité s 5-7 laloky. Na podzim se listy barví do výrazně oranžových až červených odstínů.
Květy břeku se na stromě objevují v květnu. Jednotlivé květy bývají veliké okolo 1-1,5 cm, bílé a vytvářejí 2-12 cm dlouhé, řídké laty. Květy jsou oboupohlavné, nektarodárné a hojně opylované hmyzem.
Skoro zapomenuté ovoce nevšední chuti
S příchodem podzimu také na břeku dozrává nevšední ovoce. Plody jsou kulaté až oválné malvice o velikosti 1-1,5 cm, které jsou po dozrání hnědé s drobnými skvrnkami. Plody jsou jedlé, ale sbírají se až v přezrálém stavu. Dříve se využívaly na výrobu marmelád s chutí, připomínající datle, ale také se z nich pálila kořalka a mohou se přidávat jako nevšední doplněk při pečení zvěřiny.
Využití dřeva na hudební nástroje
Jeřáb břek má těžké, tvrdé a pevné, ale zároveň velmi pružné dřevo, které s oblibou využívají především umělečtí řezbáři a stolaři, například na výrobu intarzií. Také výrobci dechových hudebních nástrojů si dřeva břeku velmi cení. Ze dřeva břeku se zhotovují například flétny.
Zdroj:https://botany.cz/cs/sorbus-torminalis/; https://www.nelenprozelen.cz/p/jerab-brek#2068