Kudlanku můžete objevit i na své zahradě: zákeřný predátor zneškodní čmeláka, stejně jako vlastního partnera

Koncem léta nebo brzy na podzim můžete kudlanku nábožnou (Mantis religiosa) spatřit na velké části našeho území. Poměrně nedávno byste za kudlankou museli cestovat na jižní Moravu, dnes už se občas vyskytuje takřka na celém území Moravy, dokonce i v poměrně vysoko položených lokalitách, v Beskydech. V Čechách pak v oblasti Polabí, ve středních Čechách nebo i na jihu země. V celé Evropě najdete až 20 druhů kudlanek, u nás se vyskytuje pouze kudlanka nábožná.

Jak poznáte kudlanku nábožnou

Samečka od samičky v případě kudlanek rozeznáte poměrně snadno. Samečci mají dlouhá tykadla, na zadečku 8 článků a měří pouze 4-6 cm. To samičky měří úctyhodných 8-9 cm a článků na zadečku mají pouze 6. Samice se dožívají mnohem delšího věku, obvykle 7-8 měsíců, samci žijí pouze 1-2 měsíce. Na kudlankách je nápadný a charakteristický především přední pár končetin se silným ozubením, který slouží k uchopení kořisti. Dalšími dvěma páry končetin se kudlanka pohybuje.

Jak kudlanka loví své oběti

Kudlanka nehnutě sedí a číhá na svou oběť. Ve chvíli, kdy se nic netušící kořist přiblíží, kudlanka velmi rychle vystřelí přední nohy a kořist pevně uchopí. Poté do těla oběti začne pouštět sliny, tím umrtví nervovou soustavu oběti a začne ji slinami a v ní obsaženou kyselinou, rozleptávat. Tím vznikne kaše, kterou teprve kudlance zkonzumuje. V klidu, při čekání na kořist, má kudlanka přední pár nohou sepnutý, což na první pohled připomíná ruce spojené při modlení. Právě proto se tento dravý hmyz jmenuje kudlanka nábožná.

Kudlanka nábožná kupodivu náleží mezi užitečný, a dokonce chráněný druh

Na první pohled je kudlanka nábožná pro ostatní druhy hmyzu docela nebezpečný predátor, který se při honbě za potravou nezastaví ani před užitečným čmelákem, včelou či motýlem, ale stejně tak při svém nezměrném apetitu likviduje v přírodě i škůdce. Náleží proto mezi hmyz užitečný, a dokonce zákonem chráněný. Pokud kudlanku nábožnou spatříte na své zahradě, můžete její nález nahlásit prostřednictvím formuláře pro mapování druhů na webu biolib.cz.

Proč kudlanka sežere samečka

Páření kudlanek, při kterém samička samečkovi ukousne hlavu, je dostatečně známé i laické veřejnosti. Vypadá to jako horor, ale vše v přírodě má své vysvětlení. Samička má tedy dobrý důvod, proč se tak se svému partnerovi chová. Už když se sameček k samičce přibližuje, dává si dobrý pozor, aby si ho jeho vyvolená nespletla s kořistí. Svému neodvratnému konci tím však mnohdy nezabrání. Samička přímo při milostném aktu ukousne samečkovi hlavu, ale zbytek těla stále pokračuje v páření. Samička tím předejde předčasnému ukončení páření, které trvá i několik hodin a také se tak posilní pro důležitou úlohu při rozmnožování. Kanibalismus kudlanek je sice dostatečně známý, ale ve skutečnosti to není tak úplně pravidlem při každém páření. V mnoha případech sameček milostné dovádění ve zdraví přežije.

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/vrazedkyne-na-modlitbach-nemilosrdne-kudlanky-nabozne; https://www.chovzvirat.cz/clanek/858-vyskyt-kudlanky-nabozne-na-uzemi-ceske-republiky/