Ptáčci si běžně poradí a seženou vodu sami, ovšem v době sucha může být najít vodu problém
Pítko na balkoně: pozor na převrhnutí a čistou vodu
Pítko není záležitostí pouze rozlehlých zahrad, snadno jej připravíte i na malém balkoně nebo obyčejném parapetu. Postačí jakákoliv miska, nejlépe nižší a širší, například miska pod květináč, dobře umytá miska od masa apod. I takové obyčejné pítko dobře poslouží vedry vyčerpanému ptactvu.
Je důležité myslet na to, aby miska byla stabilní, a aby do ní vůbec ptáček mohl vletět. Do misky tedy vkládáme například kámen, jednak, aby byla těžší, a také aby se v ní zbytečně netopil drobný hmyz. Vyšší úzkou misku ptactvo snadno převrhne, pokud si ji vůbec vybere jako cíl.
Nezapomínáme taktéž na výměnu vodu. Čím menší je nádoba, tím rychleji se voda v ní ohřívá a kazí, odpařuje, a také může být znečištěná ptačím trusem.
Nutně se však na balkoně nemusíme omezovat vychytávkami „co dům dal“, ale můžeme si pořídit některé ze zahradních pítek. Jejich výběr na trhu je dnes široký.
Kameninová miska pod květináč je ideální: je těžká, mělká a široká. Ptactvo nemá strach do ní vletět a snadno se z ní pije.
Pítko na zahradě: vyberte vhodné místo, jinak ptactvo nepřiletí
Na zahradě máme více možností a více prostoru pro výběr a umístění pítka. Zahradní pítko se dá zakoupit, na trhu seženete skutečně překrásné kousky a výrobci se předhání v originalitě, ale je důležité myslet především na funkčnost pítka a jeho správné umístění. Prodávají se pítka zapichovací, jednoduché misky k položení, i závěsná pítka.
Někdy chvíli trvá, než si ptáčci na pítko v zahradě zvyknou a začnou k němu létat. Pítko je důležité umístit nejlépe do stínu, poblíž stromů nebo přímo pod stromy, aby se co nejméně kazila a odpařovala voda. Vhodnější je vyvýšená poloha, kam se nedostanou například psi nebo kočky, jednoduše místo, kde se ptáčci budou cítit bezpečně a budou mít rozhled.
Do hlubšího pítka umístíme kameny nebo větev, aby mělo ptactvo možnost se na ně postavit, a aby nedošlo k utonutí hmyzu. Ptáčci musí mít vždy možnost se k pítku nebo do pítka postavit a pítko musí být stabilní. Stejně, jak je uvedeno výše, vodu pravidelně kontrolujeme, doplňujeme, měníme dle potřeby a odstraňujeme případný trus.
Pítka se prodávají i závěsná, která však nejsou tak stabilní. Důležité je, aby mělo ptactvo možnost se na pítko postavit.
Pítko snadno vyrobíte sami
Pítko není nutné kupovat, snadno jej vyrobíme sami. Kromě misek, které máme doma, je dnes velmi oblíbená například výroba pítek z betonu, kdy do něho obtiskneme list dýně nebo jiný velký list. Hlubší pítka se dají doplnit fontánkou, kterou běžně zakoupíme na internetu nebo v hobby marketech.
Pítko se dá vyrobit i použitím starého umyvadla, lavoru, sloupek starých cihel můžeme ozdobit položením misky navrch, využít se dá i větší kámen s prohloubeninou. Jestliže pítko zapustíme do země, napojíme i další živočichy, kteří se na zahradě pohybují. Dopřejte však ptáčkům místo, kde budou mít přehled o dění kolem.
video: ptáček koupající se v zahradním jezírku
Zahradní jezírka a velká pítka
Kromě běžných pítek existují i moderní velká pítka, nejčastěji ocelové, cortenové mísy. Tato pítka umožňují ptáčkům snadnější koupel, a navíc z nich můžeme díky jejich objemu odebírat vodu na zalévání.
Koupel ptáčkům umožní i zahradní jezírka. Ať už se jedná o malé jezírko pro ryby nebo velké koupací jezírko, budou-li mít k němu ptáčci dobrý přístup, často k němu budou létat se napojit, osvěžit a vykoupat.
Snazší přístup zajistíme opět pomocí kamenů, větví nebo kořenů. Na videu si můžete prohlédnout ptáčka koupajícího se v jezírku.
Kromě ptactva se v jezírku rády napojí i včelky a další hmyz.