Máta peprná: Jak pěstovat aromatickou královnu bylinkové zahrádky, která funguje i jako afrodiziakum

Jak poznat mátu peprnou, oblíbenou aromatickou bylinku

Máta peprná (Mentha × piperita) je vytrvalá bylina dorůstající výšky 30-90 cm. Její sytě až tmavě zelené listy jsou vejčitě kopinaté s ostře pilovitým okrajem a výrazným žilkováním. Charakteristickým znakem jsou nafialovělé lodyhy a drobné narůžovělé až fialové květy v hustých klasovitých květenstvích, které se objevují od června do září. Máta se však pěstuje především pro listy, květy se většinou vyštipují, což je škoda, protože se jedná o skvělý a oblíbený zdroj potravy pro včely i čmeláky. Celá rostlina vydává intenzivní mentolovou vůni, která je způsobena vysokým obsahem silic.

Máta peprná je hybrid, který vznikl přirozeným křížením máty vodní a máty klasnaté pravděpodobně na území Anglie. Odtud se rychle rozšířil do celé Evropy a později i do dalších částí světa. Dnes se máta peprná komerčně pěstuje především v USA, Indii, Číně a několika evropských zemích. Je zajímavé, že ačkoliv na zahradě se máta peprná dokáže šířit až invazivně, do volné přírody ze zahrad uniká jen málokdy.

Kterou mátu pěstovat a dávat do mojita?

www.nkz.cz

Jak pěstovat a množit mátu peprnou

Pěstování máty peprné není nijak náročné, naopak je třeba její šíření po zahradě mírnit a hlídat, protože dokáže svými podzemními výběžky rychle zahubit sousední rostliny. Proto se často doporučuje, pěstovat mátu peprnou raději v nádobách nebo na samostatných záhonech.

  • Mátě peprné se nejlépe daří na polostinném stanovišti v humózní půdě.
  • Náleží mezi vlhkomilné bylinky, sucho jí nesvědčí. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale pouze v období sucha, jinak si dokáže vláhu zajistit sama pomocí silných kořenů.
  • Občas je prospěšné celý keřík máty hluboce sestřihnout, aby rostlina nově obrazila a zachovala si tak pěkný tvar.
  • Také na podzim před příchodem zimy se doporučuje seříznutí celého trsu máty.
  • Mátu můžeme nejsnadněji množit dělením trsů na jaře nebo pomocí řízků, které velmi rychle koření ve vodě.
  • Na druhou stranu se máta peprná jen obtížně množí semeny, rostlinky bývají slabé a málo životaschopné.

Máta peprná odpuzuje škůdce a chrání sousedy

Doporučované oddělování máty peprné od ostatních rostlin je tak trochu v rozporu s další zajímavou vlastností máty, a to jak zvládá chránit své sousedy. Dokáže totiž svou pronikavou vůní odpuzovat dřepčíky i molice a košťáloviny chrání před bělásky zelnými, kteří by rádi na rostliny nakladli svá vajíčka, aby si pak vylíhlé housenky mohly na zelí či kapustě pochutnat. Menší políčka brambor nebo i rajčata zase dokáže několik rostlin máty ochránit před plísní bramborovou.

Domácí lékárna: Bylinky sázejte už teď. Zjistěte, které zvolit při problémech se spánkem, dýcháním či trávením

www.nkz.cz

Jak využít mátu peprnou v kuchyni a možná i jako afrodiziakum?

  • Čerstvé listy máty jsou neodmyslitelnou součástí osvěžujících nápojů, jako je mojito nebo horký i ledový mátový čaj. Výborně se hodí do ovocných salátů, k jehněčímu masu nebo do středomořských pokrmů.
  • Odedávna je také máta považována za skvělé afrodiziakum, protože má prý silný účinek při podpoře mužské potence.
  • Sušená máta je také základní přísadou mnoha bylinkových směsí a čajů, protože kromě kulinářského využití je máta peprná ceněna i pro své léčivé účinky. Mentol obsažený v silicích působí proti nadýmání, zklidňuje žaludeční potíže a podporuje trávení. Mátový čaj pomáhá při nachlazení a bolestech hlavy.
  • V kosmetickém průmyslu se mátová silice přidává do zubních past, ústních vod a dalších hygienických přípravků.
Pěstování máty peprné není nijak náročné
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada