Okurky a rajčata musíte zalévat správně: dodržujte důležitá pravidla, ať se nemusíte rozloučit s bohatou úrodou

Plodová zelenina obecně patří k těm druhům, které vyžadují největší péči. Před výsadbou dostatečně vyživenou půdu, nejlépe chlévským hnojem nebo kompostem, ochranu proti chorobám a škůdcům a v neposlední řadě v závlaze. Neustále vám na našich stránkách klademe na srdce, že pro závlahu nejen zeleniny je nejlepší dešťová voda. Zadržování dešťové vody by tedy mělo patřit k povinnosti každého pěstitele, protože díky jednoduchému opatření tak získá dokonalý zdroj vody pro svoje rostliny.

Co dělat, když muškáty nekvetou: 3 triky, jak mít rozkvetlé truhlíky po celé léto

www.nkz.cz

Proč nezalévat vodou ze studny

Ono se lehce říká, zalévat dešťovou vodou, ale ne každý ji má dostatek. Studniční voda je pro závlahu především zeleniny nevhodná, a to z toho důvodu, že je studená, tvrdá a často vápenitá. Ale pokud nemáte jinou možnost než závlahu ze studny, vždy ji nechejte dostatečně dlouho odstát, kdy se jednak případné nečistoty usadí na dně a jednak odstátá voda získá přijatelnější teplotu. To samé platí o vodě z vodovodního řádu, vždy ji nechat odstát.

Jak se pěstuje dýně hokaido: 3 tipy od zkušených pěstitelů na bohatou úrodu.

www.nkz.cz

Co vám rajčata ani okurky neodpustí

U rajčat a okurek zapomeňte na závlahu konví s kropítkem, tím byste udělali více škody než užitku. Voda musí přijít přímo ke kořenům, což s kropítkem nelze. Zaléváte-li z hadice, která byla celý den na slunci, nezapomeňte, že voda v ní bude velmi horká, takže před tím, než namíříte proud vody ke kořenům rostlin, nechejte ji odtéct, dokud nebude chladná. Voda se nikdy nesmí dostat na listy, v tom případě dochází k rozvoji a šíření plísní. Tou nejčastější je pak plíseň bramborová a plíseň šedá, které pokud se jednou na listech, hlavně okurek objeví, je to většinou konečný stav a vy jen beznadějně sledujete, jak vám postupně odumře celá rostlina. Ve chvíli, kdy, již máte na rostlinách plody, je totiž případná chemická ochrana velmi problematická vzhledem k ochranné lhůtě mezi sklizní a aplikací.

Jaké jedovaté rostliny rostou na zahradě: nepodceňte je. Chraňte o prázdninách děti a domácí mazlíčky

www.nkz.cz

Kdy nejlépe zavlažovat plodovou zeleninu

Optimální dobou pro závlahu rostlin obecně je buď brzy ráno, nebo k večeru, kdy slunce již tolik nepálí. Zaléváte – li rostliny kolem poledne a při vysokých, letních teplotách, je to pro ně doslova rozsudek smrti. Při pěstování ve skleníku nezapomeňte na pravidelné větrání, protože i to dokáže minimalizovat výskyt houbových chorob.

Letní péče o jiřiny: 3 jednoduché kroky k nejkrásnějším květům široko daleko

www.nkz.cz

Kolik vody rostlina potřebuje

Častým dotazem od začínajících pěstitelů je, kolik vody je třeba rostlinám dodat, aby to bylo pro ně optimální množství? I dnes se setkáváme s pověrou, která často zahubí okurky, že rostliny by měly stát ve vodě. To je samozřejmě naprostý nesmysl, protože v okamžiku, kdy by tomu tak bylo, začnou okamžitě uhnívat kořeny a rostlina postupně odumře. Zalévejte tedy dostatečně, ale ne tak, aby voda se okolo rostlin nevsákla ještě další hodinu. Pro lepší podporu příjmu vody kořeny je dobré pravidelné prokypření prostoru v oblasti kořenů, ale ne příliš hluboko, protože rajčata i okurky nemají kořeny příliš hluboko a neomaleným kypřením byste je mohli poškodit.

Kvíz: Zopakujte si učivo přírodopisu ze 7. třídy základní školy. Kolik jste toho už zapomněli?

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada