Připravte se na sázení ozimého česneku

K podzimní výsadbě se hodí paličáky (’Bjetin’, ’Slavín’, ’Dukát’, ’Unikát’, ’Jovan’, ’Tantal’) i nepaličáky (’Lukan’, ’Anton’); existují také odrůdy, které lze sázet jak na podzim, tak na jaře (’Benátčan’). Ideální čas na podzimní výsadbu je od září do poloviny října.

Jak chránit česnek proti houbomilce česnekové

Příprava půdy k pěstování česneku

Záhon pro česnek předem zryjte a pohnojte minerálním hnojivem nebo kompostem. Pozor, česnek nesnáší čerstvý hnůj a škodí mu přehnojení dusíkem. Důležitá je půda připravená s dostatečným předstihem, protože v čerstvě zryté zemině rostliny hůře přezimují. Česneku se daří v hlubších humózních půdách propustných pro vodu. Růst by měl na slunném stanovišti. Na stejném místě můžete ale česnek pěstovat nejdříve za čtyři roky.

Jaký česnek vysazovat a jak

K sázení se hodí jen sadbový česnek; konzumní raději nepoužívejte. Vyplatí se stroužky před výsadbou namořit, zejména pokud jste už česnek pěstovali, a také tam, kde je sadba ohrožena háďátky. Velikost stroužků určuje odstup mezi stroužky (5–15 cm) a hloubka výsadby (4 až 6 cm). Není nutné sázet jen největší stroužky: z těch malých sklidíte stejně.

Květy okrasného česneku kulatohlavého mění při kvetení barvu

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada