Kdy lze vypalovat trávu a kácet stromy? Pozor na zákon!
Situace, která vás dostane do problémů se zákonem může nastat i u vás. Stačí, když se vám na zahradě kupí hromada listí nebo větve, či vám překáží strom, jenž chcete pokácet... a jdete na to špatně. Důležité totiž je uvědomit si, že byť jste na svém pozemku, nemůžete si dělat, co chcete, pořád platí zákony, konkrétně občanský zákoník. A pokud k tomu všemu máte ještě všímavé sousedy, kteří nelení a běží vaše počiny nahlásit na místní úřad, nebo dokonce zavolají Policii ČR, může vás taková venkovní aktivita na zahradě vyjít docela draho. Jsou zkrátka věci, které vašim sousedům dělat nesmíte.
Kdy můžete pálit trávu a listí?
Jak naložit se spadaným listím nebo posečenou trávou, vám na našich stránkách pravidelně radíme. Tou nejlepší variantou je, když tento odpad dáte na kompost, druhou možností je potom popelnice na bioodpad. Nicméně jsou tací, kteří nevyužijí ani jedné možnosti a rozhodnou se hromadu listí nebo trávy podpálit. Nejen, že vznikajícím dýmem nejspíš budete obtěžovat sousedy, ale při neopatrném pálení také může vzniknout požár. Nemáte-li jinou možnost, musíte ho pálit pouze v období, kdy není vydán zákaz o rozdělávání ohňů, což bývá v létě. Dále lze odpad pálit pouze v ohraničeném ohništi, ideálně za bezvětří.
Nikdy oheň nesmíte nechat bez dohledu a vždy byste měli mít po ruce připravené možnosti, jak případné rozšíření ohně uhasit. Po skončení pálení ohniště dobře uhaste. Vypalování suché trávy je již dlouho zakázáno, a to dokonce několika zákony, za jejich porušení vám hrozí tučná pokuta.
Kdy je třeba hlásit kácení stromu?
Jedná se sice o váš vlastní pozemek, ale v případě, že chcete kácet stromy, je třeba zvážit, zda nebude potřeba povolení k pokácení. Strom můžete bez povolení pokácet v případě, že ohrožuje lidské zdraví či hrozí poškození majetku. Rovněž, pokud je strom silně napaden nějakou chorobou či škůdcem a hrozí jeho šíření do okolí. Nejsou-li to památné či jinak významné stromy, lze bez povolení kácet stromy, jejichž obvod kmene ve výšce 1,3 m nad zemí je do 80 cm. I tak byste to ale měli místnímu úřadu nahlásit a to do 15 dnů od pokácení, většinou jde pouze o formalitu. O povolení se tedy žádá na městském úřadě příslušné obce, někdy se totiž může jednat o vzácné či památné stromy, které se na vašem pozemku nachází a není tedy od věci svůj záměr na úřadě probrat. Díky tomu se možná vyhnete možným problémům a tahanicím.
Smíme jíst ovoce spadlé od souseda?
Aby se předešlo případným sporům, je vždy dobré dodržovat zákonnou vzdálenost výsadby od hranice pozemku, kdy v případě velkého stromu je vzdálenost od hranice 3 metry a u keřů (což by mělo platit i u živého plotu) je to 1,5 metrů. Ale, i když soused tuto vzdálenost dodrží, k vám mohou přerůstat větve z jeho stromu, které jsou plné ovoce. Jakmile vidím, že na moji zahradu přesahuje větev obsypaná jablky, nevidím důvod, proč si neutrhnout, že? Ale to byste právě neměli, tedy nesmíte jablka či jiné ovoce trhat ve chvíli, kdy ovoce je ještě na stromě, to byste porušili zákon. Ale, pokud jablko spadne na zem, na váš pozemek, pak si ho můžete sebrat. To však platí i o spadaném listí: spadne-li k vám, měli byste si ho uklidit sami.
Vždy je ideální, udržovat se sousedy dobré vztahy, pamatujte na to, až se budete rozčilovat, že k vám spadlo jeho jablko nebo listí. Pokud vám vadí sousedova přesahující větev, slušně ho požádejte, aby ji zakrátil.
Pozor na invazní rostliny
Slyšeli jste již někdy o zákonu o rostlino-lékařské péči, který mj. upravuje i povinnost každého majitele, a je jedno, zda se jedná o soukromníka či obec, aby se řádně staral o svůj pozemek? Všichni, kdo máme nějaký pozemek, bychom se o něj měli také starat, tzn. nenechat ho zarůstat plevelem a hlavně invazivními rostlinami, které se pak samovolně šíří do volné krajiny a způsobují značné škody, a to nejen tím, že vytlačují naše původní druhy, ale škodí také zvířatům a lidem. Máte-li tedy pozemek, kam jezdíte jednou za rok, postačí, když ho necháte občas posekat a nenecháte plevel bujně růst. Invazivní rostliny se ale v současné době šíří hodně agresivně a na internetu naleznete seznam invazivních rostlin, které by se neměly pěstovat na pozemku, je pravidelně aktualizovaný o další nežádoucí druhy.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.