Komár tygrovaný může přenášet horečku dengue a vyskytuje se i u nás: komáry nesmíte nechat nikdy vylíhnout

Na světě žije asi tři tisíce druhů komárů a z toho asi 50 bychom napočítali u nás. Tím nejčastějším komárem, který nám dokáže otrávit celý večer a noc, je komár pisklavý. Nejčastěji jeho nepříjemné pískání zaslechneme večer nebo ráno a je to proto, že mají drobná tělíčka, která by na přímém slunci mohla rychle vyschnout, proto na lov vylétávají až k večeru, kdy je chladněji. Někdy se s nimi samozřejmě setkáme i přes den, ale to jsou spíše nedočkaví jednotlivci. Krev sají jen samičky, komáří samečci jsou čistí vegetariáni a spokojí se s pylem květů.

Před komárem se neschováte

Vždy se tradovalo, a stále traduje, že pokud v noci rozsvítíte v ložnici nebo v pokoji, spolehlivě sem přilákáte komáry a díky tomu se nevyspíte. Všechno tedy děláme potmě, svítíme si baterkou či mobilem, abychom náhodou tyto hmyzí upíry nepřilákali. Jenže, lehnete si a najednou uslyšíte to nepříjemné pištění. Čím to je, však bylo zhasnuto? Komáry totiž nepřilákalo světlo, ale oxid uhličitý, který vydechujeme, takže jediné, co můžete pro svoji ochranu udělat je, do oken si pořídit pořádnou síť a vysadit si na parapet rostliny, které je odpuzují. Častá je levandule, rozmarýn, aromatické pelargonie či afrikány.

Nenechte komáry na zahradě vylíhnout

Věděli jste, že často komáry na svoji zahradu lákáte vy sami? Jakmile totiž máte na zahradě stojatou vodu, a je jedno, jestli je to v jezírku, konvi nebo v podmisce pod květinami, skoro s jistotou v ní najdete larvy komárů. Je-li to v jezírku, často jsou zde i jiní vodní živočichové, kteří jimi rádi oživí svůj jídelníček, například žáby, larvy vážek nebo ryby dokážou počty komářích larev dost zredukovat. Takže co s tím? Nenechávejte na zahradě stojatou vodu, sudy a nádrže zakrývejte, v podmiskách vodu vyměňujte, vyměňujte ji i v ptačích pítkách, v misce, kde pije váš pejsek atd. Existuje také biologický přípravek proti komářím larvám, který lze objednat na e-shopech s názvem Neudorff Stechmücken-Frei.

Komár tygrovaný: smrtelná hrozba, která se objevila i u nás

Jak již bylo řečeno, náš komár pisklavý je sice nepříjemný, ale většinou není životu nebezpečný. To ale neplatí o komáru tygrovaném, který se k nám dostal díky oteplujícímu se klimatu v celé Evropě a byl nalezen na Mikulovsku. Komár tygrovaný pochází z tropů jihovýchodní Asie. Tento druh má na sobě černobílou kresbu, je větší, než náš komár a zcela jistě ho poznáte. Bohužel, může přenášet nebezpečné nemoci jako horečku dengue nebo zika virus. U nás sice nikdo nebyl tímto komárem infikován, ale je dobré o tomto nebezpečí vědět a udělat vše pro to, abychom se vyvarovali jeho štípnutí.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada