Které rostliny vás zbaví dotěrného hmyzu: pěstujte některé druhy aromatických bylinek i obyčejné muškáty, které pomohou komáry odehnat

Jak odehnat komáry

Jemné sítě do oken a síťové dveře na balkon či terasu ochrání proti poletujícímu hmyzu nejlépe, ale je pravda, že si pak mnozí stěžují na nedostatečné proudění vzduchu, tedy větrání. To však může být zapříčiněno znečištěním sítí, do kterých se snadno zachytává prach i pyly. Stačí tedy o sítě pravidelně pečovat. V bytě či na terase můžete proti komárům použít i nejrůznější aromalampy, které většinou obsahují vonné látky s příjemnou citronovou vůní nebo ultrazvukové odpuzovače dotěrného hmyzu či odpuzovače komárů, které se vkládají do elektrické zásuvky. 

Co komárům nejvíc smrdí? Muškáty

Muškáty neboli pelargonie mívaly na oknech v truhlíku už naše prababičky, a dobře dělaly. Jejich listy obsahují aromatické silice, které na komáry či ovády působí stejně, jako moderní repelenty. Nejlépe fungují muškáty, které vydávají vůni podobnou citrusům. Vynikající je nová odrůda muškátu ´Pink Capitatum´, jejíž listy intenzivně voní kombinací kyselého citronu, nasládlého pomeranče i hořkého grepu nebo ´Orange fizz´ s vůní pomeranče.

Které bylinky odpuzují komáry

Samostatnou kapitolu v boji proti dotěrnému hmyzu tvoří aromatické bylinky. Rostliny s repelentním účinkem můžete pěstovat na záhonech i v truhlících, na balkonech i terasách.

  • Bazalka: jednoletou bazalku můžete pěstovat v květináči i na záhonech. Jedná se o bylinku, která má raději sušší půdu a hodně slunce. Pěstovat můžete bazalku i s barevnými listy, která je velmi zdobná. Z listů bazalky si připravte báječné pesto na těstoviny.
  • Levandule: výrazně aromatickou levanduli pěstujte v sušší, písčitohlinité půdě, na slunci. Dařit se jí bude v truhlíku i na záhonech. A nezapomeňte si květy i listy levandule nasušit a uložit v plátěném sáčku do skříně, protože účinně odpuzuje i šatní moly.
  • Máta peprná: trvalka, jejíž vůni jedni milují a druzí přímo nesnášejí. Pokud se řadíte k nadšencům máty, pak ji můžete pěstovat celoročně na záhonku i v květináči. Máta má bohužel nepříjemnou vlastnost, její kořeny se šíří přímo raketovou rychlostí. Proto i na záhonech raději tuto bylinku pěstujte v zapuštěném větším květináči. Jinak se jí už nikdy nezbavíte.
  • Meduňka: trvalka, které se dobře daří na slunném místě i v polostínu, v hlinitopísčité a dobře propustné půdě. Listy meduňky s báječnou citronovou vůní můžete využívat jako ozdobu na sladké moučníky, dorty i zmrzlinové poháry.
  • Měsíček lékařský: letnička s nádhernými žlutými nebo oranžovými květy nejen že odpuzuje komáry, ale pokud ji vysadíte vedle kořenové zeleniny či brambor, nebudete se muset potýkat s nepříjemnými škůdci, háďátky. Měsíček je nenáročný, nejlépe se mu daří na slunci či v polostínu, v dobře propustné, spíše vápenité půdě.
  • Rozmarýn: stálezelená trvalka, kterou můžete pěstovat v zimě na parapetu okna a v letních měsících venku na terase. Libuje si na slunci i v polostínu, v sušší půdě. Nesnáší průvan, proto rozmarýn pěstujte na chráněném místě.

Super TIP: na komáry platí obyčejné droždí

Komáři se ve své honbě za snadnou kořistí, tedy za námi, orientují podle oxidu uhličitého, který vydechujeme. Proto když rozpustíte ve vodě kostku droždí a trochu cukru, začnou kvasinky produkovat oxid uhličitý a komáry spolehlivě přilákají. Na vás už potom bude, jak s komáry zatočíte.

Zdroj: Zasaďte těchto 10 rostlin, aby se komáři a škůdci nedostali do vaší zahrady | iReceptář.cz (ireceptar.cz); https://www.potapnicek.cz/blog/co-a-jak-na-komary/