Co dělat, když muškáty nekvetou? Jednoduché triky, jak mít rozkvetlé truhlíky po celé léto

Muškáty, stejně jako ostatní květiny, nám někdy dávají najevo svou nespokojenost s umístěním, teplotou, množstvím vody nebo se silou slunečních paprsků, které na ně dopadají. Při svém nepohodlí se pak brání všemi možnými způsoby. Zasycháním, žloutnutím listů nebo nekvetením. Jak na krásně rozkvetlé a silné muškáty? Vyzkoušejte naše tipy.

Pelargonie mají mnoho tváří

www.nkz.cz

1. Dostatek světla

Čím více světla na muškáty dopadá, tím bohatěji a krásněji kvetou. Jedná se o balkonové květiny, které náleží do skupiny světlomilných.  Nasávají sluneční svit, aby se pak odvděčily bohatým kvetením a bujným růstem. Muškáty snesou i světlé místo bez přímých slunečních paprsků, ale musíte se pak smířit s bujným růstem zeleně a menším množstvím květů.  

Letos si vysaďte diamant mezi muškáty Mini Czech: co tento speciální muškát potřebuje a jaké chyby vám neodpustí?

www.nkz.cz

  • Muškáty vždy umisťujte na místo s co nejdelším slunečním svitem. Snesou dokonce i pobyt na plně osluněném balkoně, orientovaném na jih.
  • Pokud máte balkon, okna či terasu orientovanou na východ, tedy s menším množstvím oslunění, pak vyzkoušejte muškáty anglické, které se původně pěstovaly jako pokojové květiny, a proto lépe zvládají přistínění.

Muškáty nejkrásnější v celé ulici vypěstujete díky hnojivu, které máte doma

www.nkz.cz

2. Přiměřená závlaha

Muškáty pocházejí z jižních oblastí Afriky a díky tomu jsou přizpůsobeny teplému a suchému počasí. Jestli něco dokáže muškáty spolehlivě zahubit, pak jsou to mokré kořeny. K přemokření dochází tehdy, pokud v květináči nebo v misce pod květináčem zůstane po zálivce voda i 10 minut po zalití. Také vytrvalé deště mohou muškáty potrápit. Přebytečná voda vytlačuje z půdy vzduch a kořeny muškátů začnou zahnívat. Poznáte to podle toho, že muškáty nekvetou, listy žloutnou a ochabují a v krajním případě můžete ucítit i zápach po zkažených vejcích.

Jak pečovat o muškáty: těchto 3 věcí se vyvarujte. Co muškáty ze všeho nejvíc naštve

www.nkz.cz

  • Jako prevenci proti přemokření umístěte při přesazování muškátů na dno květináče nebo truhlíku vrstvu keramzitu, oblázků nebo rozdrcených hliněných květináčů.
  • Muškáty raději nepěstujte v samozavlažovacích truhlících a pokud ano, pak nikdy nedolévejte do zásobníku větší množství vody.
  • Muškáty zalévejte až ve chvíli, kdy je půda v květináči dokonale vyschlá.
  • Můžete také vyzkoušet pravidlo, že pro jednu rostlinu stačí jen půl litru vody na jednu zálivku.

Muškáty vám pokvetou až do zimy: neutrácejte za drahá hnojiva, fantastické je hnojivo z plevele!

www.nkz.cz

3. Doplňujte živiny

Muškáty náleží mezi květiny, které si potrpí na pořádnou porci hnojiva v pravidelných intervalech, aby mohly nasazovat obrovské množství květů. Pokud mají živin nedostatek, zpomalí svůj metabolismus a málo kvetou, jejich listy žloutnou nebo získají načervenalý nádech. Muškáty trpící nedostatkem živin jsou také mnohem snadnější kořistí pro všechny škůdce, kterým hůře odolávají.

Jak na krásné muškáty na balkoně: Použijte sodu nebo prášek do pečiva. Pokvetou jako nikdy dříve

www.nkz.cz

  • Muškáty vysazujte raději jen do speciálně připraveného substrátu, který najdete v každých zahradnických potřebách. Základní hnojivo v substrátu muškátům vystačí asi na 4 týdny, pak začněte s pravidelným přihnojováním.
  • Po celé léto muškáty přihnojujte tekutým hnojivem na muškáty, v intervalu 1x za 1-2 týdny.
  • Můžete použít i domácí hnojiva, vynikající je hnojivo z droždí nebo zkuste muškáty zalít kávou. Připravte si šálek slabší turecké kávy a po vychladnutí ji nařeďte vodou v poměru 1:3.

Zdroj: Pelargonium for Europe; jenzeny.cz

Krása muškátů neboli pelargonií se nikdy neomrzí
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada