Druhy muškátů, které jsou méně známé: okouzlí ovocnou vůní a odpudí komáry

Muškáty neboli pelargonie pocházejí nejčastěji z jižní Afriky, z okolí Kapského města. Jedná se o rod vytrvalých i jednoletých rostlin, mezi kterými najdete nejen běžně pěstované druhy, jako pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) s nápadným kulovitým květenstvím, pelargonie velkokvěté (Pelargonium grandiflorum), známé spíše jako anglické muškáty nebo druhy převislé, které vytvářejí bohaté kaskády drobnějších květů pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum).

Mezi pelargoniemi však mají své místo i druhy, které se sice nemohou chlubit okázalou krásou květů, protože ty v jejich případě bývají spíše skromné jak barevností, tak četností jednotlivých kvítků, ale zato mají vlastnosti, pro které se vyplatí je pěstovat. Z jejich listů se uvolňují zajímavé vonné látky, které se využívají i v kosmetickém průmyslu a některé pelargonie se využívají dokonce i na dochucování pokrmů.

Pelargonie vonná (Pelargonium odoratissimum)

Zcela nenápadný druh pelargonie, kterou by si patrně v pestré nabídce dalších druhů vybral jen málokdo.  Pelargonie vonná dorůstá do výšky 30-100 cm, má jemné, drobné listy a po celé léto vykvétá poměrně nenápadnými bílými nebo narůžovělými květy s fialovým středem.

Pelargonie vonná pochází z jižní Afriky a využívá se v kosmetickém i potravinářském průmyslu. Jejími listy se ochucují polévky, saláty i želé nebo se využívají esenciální oleje, které se z pelargonie získávají. Listy této pelargonie po rozemnutí mezi prsty nádherně voní po jablkách, a některé tak trochu po citronu nebo mátě. Oleje z pelargonie mají schopnost obnovovat kožní buňky a jsou vhodné k ošetření problematické pokožky, a dokonce i k léčení popálenin. Bývají také součástí parfémů a díky schopnosti odpuzovat hmyz bývají součástí repelentů.

Pelargonie maceškovitá neboli pelargonie stojatá (Pelargonium crispum)

Druh pelargonie, který vytváří hustě olistěné, vzpřímeně rostoucí, později převislé, stonky. Vykvétá nejčastěji dvoubarevnými květy. Rostlina dorůstá do výšky až 70 cm, listy má drsné a zkadeřené, velké asi do 1,5 cm. Listy mají po rozemnutí výraznou vůni citrónu.

Pelargonie růžová (Pelargonium Graveolens)

Také pelargonie růžová patří mezi příjemně aromatické druhy pelargonií. Dorůstá do výšky ž 130 cm a vykvétá růžovými květy, které se na rostlině objevují od jara do podzimu. Využívá se v kosmetickém průmyslu, listy vydávají po rozemnutí vůni podobnou růžím se sladce kořeněným nádechem.

Tento druh pelargonie má léčivé i hojivé, antibakteriální, protiplísňové, zklidňující a tonizující účinky na pokožku. Pelargonie růžová se používá k léčbě akné, drobnějších popálenin, reguluje tvorbu kožního mazu, harmonizuje suchou i mastnou pokožku, funguje jako prevence proti striím. Také stimuluje růst vlasů a účinně pomáhá bojovat s lupy. Pomáhá také ženám v menopauze, zmírňuje návaly horka i potíže s nespavostí a stimuluje lymfatický systém.

Zdroj:https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/pelargonium-odoratissimum/; https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/geranium-pelargonium-graveolens/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada