Jak voní damašská růže? Jako žádná jiná. Olej z jejích okvětních lístků stojí za úspěchem mnoha světových parfémů

Pokud hádáte, že růže damašské získaly svůj věhlas především díky pěstování v Bulharsku, přesněji v údolí u města Kazanlyk, podle kterého se zdejší růže ze skupiny růží damašských nazývá také růže kazanlycká, pak hádáte správně.

Kde se pěstují růže damašské - kazanlycké (Rosa x damascena trigintipetala)

U Kazanlyku se tyto voňavé damašské růže, kterým se říká všeobecně mezi pěstiteli růže kazanlycké, pěstují už od 17. století a zdejší růžový olej, který se lisuje z jejich okvětních lístků získal světový věhlas. Je totiž důležitou a nepostradatelnou součástí mnoha oblíbených parfémů. V kosmetickém odvětví se označuje tento olej jako OTTO nebo attar. Méně kvalitní růžový olej se získává macerováním růžových okvětních lístků v oleji a označuje se jako absolue.

Jedinečné růže ve vaší zahradě: vysaďte si letos ty, které mají jedlé květy či kouzelnou vůni citronu a manga. Kvetou nepřetržitě

www.nkz.cz

Lístky se tradičně sbírají za svítání, nejpozději do 10 hodin dopoledne, v krátkém období od poloviny května do poloviny června. K získání 1 kg růžového oleje je potřeba nasbírat až 3-5 tisíc kg těchto okvětních lístků.

Nejznámější jsou sice damašské růže z Bulharského Kazanlyku, ale není to jediná oblast, kde se pěstování těchto růží ve velkém věnují. Další plantáže najdete i v Turecku, Íránu nebo v Maroku.

I v našich podmínkách můžete nápadně voňavou růži kazanlyckou pěstovat na své zahradě, jen musíte počítat s tím, že se první květy otevřou o trochu později, přibližně v době, kdy sběr okvětních lístků v Kazanlyku končí. Růže má keřovitou formu, a dorůstá do výšky 200-250 cm. Světle růžové, bílé nebo světle fialové květy mívají asi 7 cm v průměru. Tato růže je velmi odolná, vysoce mrazuvzdorná (asi do -20 °C) a netrápí ji ani tradiční choroby růží, jako je například padlí. Růže kazanlycká vykvétá jen jednou v roce, i když občas se stává, že ojediněle a slabě remontuje. Nevýhodou této růže jsou četné a velmi ostré ostny.

Typy růží: kde které nejlépe vyniknou

www.nkz.cz

Růže damašská - šlechtěnec (Rosa x damascena)

Růže damašské byly vyšlechtěny pravděpodobně již ve starověku v Persii a oblíbené byly i ve starověkém Řecku a Římě. Postupným křížením vznikly dvě základní varianty růží damašských. Jednou kvetoucí Rosa x damascena var. Damascena a remontující Rosa x damascena var. Semperflorens. Tyto růže vykvétají v různých odstínech od bílé, přes růžovou až po fialovou barvu.

Damašské růže v aromaterapii a kosmetice

Silná a opojná vůně damašských růže má léčivé či spíše harmonizující účinky. Využívá se jako podpůrná léčba při depresích, stresu, nespavosti, smutku, ulevuje od bolestí hlavy a funguje také jako afrodiziakum.

Olej z růže damašské se přidává do kosmetiky, kde má za úkol zjemnit a zklidnit pokožku a vyhladit drobné vrásky.

Zdroj:http://ruze.wi.cz/cs/rosa-x-damascena-trigintipetala.html; https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/ruze-damasska-rosa-damascena; https://www.havlikovaapoteka.cz/ingredience/damasska-ruze/

 

Nejznámější jsou damašské růže z Bulharského Kazanlyku
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada