Sezóna klíšťat právě vrcholí: máte pro ně přitažlivou krevní skupinu? Vyrobte si jednoduchý domácí repelent

Klíšťata jsou aktivní již od jara, kdy teplota stoupá nad 5° C. Plná aktivita klíšťat propuká cca 1-2 týdny po posledních mrazech a nejaktivnější bývají od dubna do října. Letní měsíce, díky našemu zvýšenému pohybu v přírodě, jsou pak pro klíšťata malé žně. Klíšťata se drží v trávě nebo na keřích ve výšce do 1,5 m. Setkat se s ním můžeme nejen v lese, ale i na louce, zahradě, v parku, na březích řek a rybníků nebo nám ho přinesou na srsti naši zvířecí miláčkové. Obecně se klíště vyskytuje všude tam, kde je tráva vyšší než 20 cm. Onemocnění klíšťové encefalitidy mohou přenášet jak samičky klíšťat, tak i jejich nymfy. K přenosu klíšťové encefalitidy dochází již po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Proto se vždy po návratu z přírody co nejrychleji zkontrolujte!

Klíště v trávě
Info ikona

Klíšťata se drží v trávě nebo na keřích ve výšce do 1,5 m, včas aplikujte vhodné přípravky nebo si vyrobte domácí repelent

Čím jsme pro klíšťata atraktivní a opravdu je přitahuje sladká krev?

Klíšťata jsou přitahována třemi faktory, které neodmyslitelně patří k lidskému bytí. Jsou jimi oxid uhličitý, který vydechujeme, kyselina mléčná a máselná, kterou vylučujeme z těla pocením a tělesné teplo, které vyzařujeme.

Je proto dost možné, že dlouho nemytý, ještě zadýchaný sportovec, který se zrovna odhodlal k houbaření, si z lesa odnese více klíšťat než jeho bratr nesportovec. Ovšem dokud budeme dýchat, tak budeme klíšťata přitahovat stále, jelikož pro ně stále budeme atraktivním cílem.

Jak ostříhat levanduli, aby se pyšnila záplavou nádherných květů: Správný řez ovlivní jejich tvar, vzhled, ale i kvalitu a počet

www.nkz.cz

Často se mluví o tom, jestli klíšťata a komáry přitahuje “sladká” krev. Množství cukru sice nemá vliv na to, jak moc budeme pro tento hmyz atraktivní, ale typ krevní skupiny už možná ano.

Se zajímavým experimentem z roku 2018 přispěli do této problematiky i čeští vědci, kteří se rozhodli otestovat, jestli si klíšťata vybírají některou z krevních skupin s větší chutí. A došli k zajímavým výsledkům – nejvíce klíšťatům chutnala krevní skupina A (zvolilo ji 36 % klíšťat), naopak nejméně klíšťatům zachutnala krevní skupina B (zvolilo ji jen 15 % klíšťat).

Klíště na člověku
Info ikona

K přenosu klíšťové encefalitidy dochází již po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Proto se vždy po návratu z přírody co nejrychleji zkontrolujte!

Komáři mají stejné preference jako klíšťata, jen krevní skupinu upřednostní jinou

I komáři své oběti vyhledávají pomocí vylučovaného oxidu uhličitého z těla nebo třeba podle tělesné teploty. Čím vyšší teplota, tím snadnější zaměření oběti. Problém tedy mívají častěji váhově silnější osoby nebo děti. Také bylo zjištěno, že jim nejvíce chutná krevní skupina 0, méně pak A, a nejméně B.

Útok komárů
Info ikona

Nálety komárů dokážou velmi znepříjemnit pobyt v přírodě. 

Komáři: zjistěte, jak překazit množení, čím ošetřit bodnutí

www.nkz.cz

Jak se proti savému hmyzu bránit?

Na procházky přírodou se vybavte repelentem. Nabídka repelentů je opravdu široká. Vybrat můžete repelentní spreje, gely, roll-ony, náramky, gumičky, náplasti či ultrazvukové přívěšky. Dejte ale pozor! Ne všechny běžně prodávané repelenty jsou vhodné i pro malé děti.

Nejste-li příznivcem chemických přípravků, můžete sáhnout po éterických olejích nebo přírodních odpuzovadlech, které máte běžně doma. Jedním z nich je „obyčejný“ česnek. Ve studii na švédských vojácích bylo zjištěno, že vojáci, kteří si den zpříjemňovali kapslí s 1200 mg sušeného česneku, měli nižší výskyt klíšťat oproti placebo skupině. Je pravděpodobné, že je za tyto účinky zodpovědný dichlormethan, který se v česneku nachází.

Pokud toužíte po něčem voňavějším, vyzkoušejte výrobu domácího repelentu, který snadno zvládnete ve vaší kuchyni.

Repelent
Info ikona

Před výletem do přírody se vždy nastříkejte repelentem. Zminimalizujete tak riziko nákazy klíšťovou encefalitidou.

Domácí repelent proti savému hmyzu

1 citron

1 svazek levandule

1 lžíci hřebíčku

3 ks badyánu

1 lžičku olivového oleje

1 lžíci Alpy

300 ml vody

Plátky citronu, badyán a hřebíček vařte ve vodě asi 5 minut. Přidejte drobné květy z 4 - 8 levandulových stonků. Přilijte 1 lžíci Alpy. Přidejte ½ lžíce olivového oleje. Pokud máte éterický levandulový nebo citronový olej, přidejte pár kapek. Takto připravený repelent scedíte a nalijete do lahvičky nebo malého rozprašovače. Vyrobený repelent nevystavujte přímému slunečnímu záření.

A nyní hurá k vodě, pod stan nebo na houby.

Levandulový repelent
Info ikona

Pro svůj domácí repelent použijte ideálně malou lahvičku s rozprašovačem. Běžně ji seženete v domácích potřebách a vejde se vám do každého batůžku nebo kapsy.

Zdroj: aktin.cz, www.lekarna.cz, itesco.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada