Pro pěstování česneku je klíčová kvalitní sadba – pořiďte si ji proto u ověřeného pěstitele. Ozimé odrůdy se sázejí na podzim (říjen až listopad), jarní odrůdy je možné sázet na podzim i na jaře (v březnu). Výhodou podzimní výsadby je obvykle větší úroda a odpadá i zimní skladování sadby. U jarních odrůd se někdy uvádí jako přednost delší skladovatelnost, termín výsadby by na ni ale neměl mít vliv.
Do jaké půdy sázet česnek
Pro pěstování česneku vyhraďte záhon, na němž se česnek předchozí čtyři roky nepěstoval (a ani jiná cibulová zelenina). Měl by být na slunném místě, ideálně s hlinitopísčitou půdou obsahující dostatek organických i minerálních živin (možností je i težší půda, pokud není příliš studená a vlhká). V případě potřeby do ní můžete zapravit Cererit (obsahuje síru na rozdíl od NPK) – záleží na tom, jestli půda byla hnojená (a jak moc) už k předplodině. Ale zpátky k přípravě půdy. Půdu zryjte zhruba měsíc před výsadbou, aby dostatečně slehla a česnek lépe zakořenil. Podzimní rytí přitom platí i pro jarní výsadbu.
Čím mořit a kdy sázet stroužky česneku
Základem je moření česneku v roztoku Sulky (proti vlnovníku česnekovému). Sadbu proto rozeberte na jednotlivé stroužky a ponořte je na dvě hodiny do roztoku. Po vyjmutí je osušte a až do výsadby uložte na dobře větrané místo. Stroužky namořené ve větším předstihu doporučují odborníci ještě před sázením namočit na půl hodiny až hodinu do vody.
Termín výsadby určuje teplota půdy, která by měla být trvale pod 9 °C. Spon se odvíjí od odrůdy česneku a pohybuje se v rozmezí 5–10 x 20–40 cm, hloubka výsadby je cca 5–10 cm. Platí, že čím dříve sázíte, tím hlouběji. Stroužky vysazujte podpučím dolů a záhon po výsadbě zalijte.
Co zabírá proti houbomilce česnekové
Moucha houbomilka česneková dokáže porost česneku výrazně poškodit (záleží ale na oblasti – nad 500 m n. m. by se neměla vyskytovat). Vylétá koncem zimy nebo brzy na jaře a klade vajíčka na listy česneku – škodí tudíž na česneku vysazovaném na podzim. Vylíhlé larvy pak pronikají do stonků, vyžírají je a následně se v půdě zakuklí.
Ochranný postřik proti houbomilce se provádí, jakmile teplota půdy dosáhne po tři dny 10 °C, a po 14 dnech se opakuje (v druhém termínu je možné ošetření zálivkou insekticidu). Z registrovaných přípravků se používá např. Karate se Zeon technologií 5 CS nebo Samuraj. Pro zahradní podmínky se však doporučuje spíše mechanická ochrana, která spočívá ve včasném zakrytí záhonu bílou netkanou textilií.
Péče o česnek během sezony a po ní
Kromě jarního přihnojení ledkem vápenatým, závlahy za sucha (zvláště při jarní výsadbě), průběžného pletí a rozrušování půdního škraloupu motyčkou nevyžaduje česnek zvláštní péči. U paličáků však nezapomeňte z květních stonků odstranit květenství (pokud česnek nepěstujete pro pacibulky) – snižují výnos česneku.
Termín sklizně poznáte u paličáků podle posledních čtyř nebo pěti dužnatých listů, nepaličáky se sklízejí, když nať většiny rostlin už leží na zemi. Sklizené rostliny přesuňte na stinné a před deštěm chráněné místo a dosušte je. Následně zkraťte kořeny, nať (na 5 cm), poškozené nebo napadené česneky vytřiďte a zbylé uložte na suché místo s teplotou do 20 °C.
Jak vytvořit ze starého železničního vagónu dokonalou chatku