Pravda a mýty o samozavlažovacích nádobách: mějte v tom konečně jasno a naučte se je využívat na maximum

Nastal čas, kdy konečně můžeme bez obav z nějakých mrazíků osázet naše balkony, terasy či okenní parapety svými oblíbenými rostlinami či zeleninou. Právě pro zeleninu pěstovanou na balkoně jsou samozavlažovací truhlíky a nádoby často velmi vítané, protože abychom sklidili patřičnou úrodu, musíme rostlinám dodávat dostatek vody. Jste si opravdu jisti, že o samozavlažovacích nádobách víte vše potřebné a umíte je používat správně?

Používání samozavlažovacích nádob ušetří spoustu času

Rostliny v samozavlažovací nádobě musíte zavlažovat méně často než v těch běžných. Je tedy pravda, že pokud zainvestujete do samozavlažovacích truhlíků, ušetříte čas, protože tyto nádoby pojmou více vody a slouží pak jako zásobárna pro další dny. Díky knotům, které jsou zde umístěny, je zajištěna pravidelná závlaha, která se podobá přírodním podmínkám. Vodu do nádoby doléváte jedním nebo dvěma otvory, a to také urychluje zalévání.

Vodu stačí dolévat jednou za tři týdny: skutečně je to pravda?

Bohužel, toto tvrzení není pravdivé, protože neexistuje žádné jednoduché pravidlo, jak často vodu dolévat. Záleží na počasí, orientaci ke světovým stranám a typu či velikosti rostliny. Panují-li horké letní dny, voda v truhlíku nevydrží ani týden. Na druhou stranu při běžné teplotě, kdy se voda nevypařuje tak rychle, opravdu stačí zalévat jednou za 2 až 3 týdny.

Samozavlažovací nádoby jsou trendem dnešní doby

Jak již bylo řečeno, nákup samozavlažovacích nádob je trendem dnešní doby a tato investice se určitě vyplatí. Dnes je na trhu nepřeberné množství samozavlažovacích květináčů, které nejen, že plní svoji funkci, ale také mají nápaditý design a hodí se tak do reprezentativních prostor i jako dekorace.

Není to pouze jedna nádoba

Málokdo si uvědomí, že samozavlažovací nádoby jsou vlastně systémem dvou nádob, které do sebe nasedají a obsahují knoty či vzlínací šachty. Díky nim se zásobní voda ze spodní nádoby dostává do nádoby horní, kde je zemina s rostlinami. Kořeny rostlin si tak berou tolik vody, kolik skutečně potřebují. Čerstvě vysazené rostliny je ale nutno zalévat pár prvních týdnů shora, než dostatečně prokoření. Jakmile se tak stane, stačí jen doplňovat vodu do zásobníku.

Používání samozavlažovacích nádob je složité

Občas se mezi pěstiteli objeví tvrzení, že používání samozavlažovacích nádob je složité. To je ale nesmysl a jejich používání zvládne i malé dítě. Stačí jen zvolit správnou velikost nádoby, vždy raději větší, přečíst si návod na její sestavení a použít vhodný substrát. Pokud má květináč místo knotů vzlínací šachty, je nutné napěchovat substrát i do nich. Výsadba rostlin je pak stejná, jako u kterékoli jiné nádoby.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada