Při výběru vhodných nádob pro pěstování rostlin na balkoně je důležitý také materiál, ze kterého je pěstební nádoba vyrobena. Každý z nich má ale svá pro a proti a je tedy důležité, vždy zvážit daná rizika
Rostliny na balkoně mohou dost trpět
Rostliny pěstované v nádobách mohou doslova trpět, pokud jim nedopřejete dobré podmínky pro růst. Největším problém v nádobě je, že substrát nejen rychleji vysychá, ale dochází i k rychlejšímu čerpání živin. Zemina v nádobě rychleji promrzne, nebo se přehřeje. Rostliny jsou také vystaveny extrémním povětrnostním vlivům jako je vítr, silný déšť či horko a úpal. Pokud ještě rostliny umístíte na nevhodné místo, nemůžete se pak divit, že se jim nedaří, živoří a neposkytují květy či úrodu. A právě vhodnou nádobou pro pěstování můžete mnohé zachránit a teď, v zimě, máte čas na její správný výběr.
Čím větší nádoba, tím lépe: je zde však jedno velké ALE
Budete-li přemýšlet o velikosti nádoby, tak vězte, že každé rostlině udělá radost, pokud bude mít více místa pro růst kořenů a bude se tak moci rozrůst do stran. Další výhodou větší nádoby je to, že zemina se v ní tolik nepřehřívá a nedochází zde k velkému střídání teplot. Pro pěstování rostlin na balkoně lze použít jakoukoliv nádobu, která udrží požadované množství zeminy a bude mít zajištěn odtok přebytečné vody. Nevýhodou velkých nádob bývá jejich hmotnost, kdy je nutno počítat s tím, že její váha se ještě znásobí díky vlhké zemině. Z hlediska bezpečnosti se doporučuje velké a těžké nádoby umístit ke stěnám budovy, nikoliv k zábradlí. Je-i nádoba velká, můžete její spodní část odlehčit třeba keramzitem či polystyrenovou drtí, rostliny beztak nevyužijí celou hloubku nádoby. Máte-li naopak lehkou nádobu, kterou by mohl odnést vítr, na dno takové nádoby položit kámen či cihlu, abyste ji udrželi na místě.
Jak zalévat balkonové květiny? Možností je více, stačí si vybrat
Další věc, kterou si musíte dobře promyslet je, jak budete rostliny na balkoně zalévat? Samozřejmě záleží, kolik rostlin tam budete pěstovat, ale pokud plánujete pěstovat třeba i zeleninu či ovoce, zvažte, zda by se nevyplatil automatický, závlahový systém, který lze úspěšně instalovat i na balkoně. Tím vám odpadne starost, když budete třeba na dovolené, že vaše rostliny nemají potřebné množství vody. Pokud se na závlahový systém necítíte a většinu času jste doma, postačí vám třeba nádoba na vodu, kde budete zachytávat dešťovku a zalévat manuálně. Nezapomeňte, že při závlaze je také důležité pamatovat na odtok přebytečné vody, nesmí se hromadit u kořenů rostlin.
Samozavlažovací nádoby jsou pro vás spásou
Mezi velmi oblíbené nádoby pro pěstování rostlin na balkoně patří zejména samozavlažovací truhlíky či nádoby. Pokud si vyberete nějaký kvalitnější, sice za něj zaplatíte více, ale těchto vynaložených peněz nelitujte, sami brzy poznáte, jak jsou samozavlažovací nádoby geniální. Tyto nádoby obsahují speciální, savé knoty, díky kterým dochází k pravidelnému, a hlavně rovnoměrnému, zásobení rostlin vodou. Součástí každé samozavlažovací sady jsou také speciální rysky, která vám jasně ukazují, kolik je v nádobě vody, nebo zda již není třeba vodu doplnit. Díky těmto nádobám tak můžete odjet na prodloužený víkend a vaše rostliny budou v bezpečí.
Jaký materiál nádob je nejlepší: vše má své pro a proti
V sortimentu naleznete velké množství materiálů, ze kterého jsou pěstební nádoby vyrobené a každý má samozřejmě své pro a proti. Musíte pak sami zvážit, co je pro vás nejpřijatelnější.
Kovové nádoby sice vypadají velmi dobře, moderně a nejsou tak moc těžké, ale mají řadu nevýhod. Zemina se v nich mnohem rychleji přehřívá a pokud není povrch nádoby ošetřen vhodným nátěrem, začne brzo rezivět nebo ztratí svůj lesk, kvůli čemuž jste si nádobu kupovali.
Hliněné nádoby jsou tradiční pro pěstování rostlin a výhodou je, že hliněný povrch lépe dýchá, takže ke kořenům rostlin se dostává vzduch, na druhou stranu i rychleji vysychají, takže je musíte častěji zalévat. Dalším problémem je, že při nešetrné manipulaci se snadno rozbijí a pokud nenesou označení, že jsou mrazuvzdorné, často je zničí mráz.
Dřevěné nádoby vypadají vždy pěkně, přirozeně, většina rostlin v nich dobře vynikne, ale opět, není-li dřevo nijak ošetřené, začne později hnít. Na druhou stranu dobře odolávají mrazu.
Látkové nádoby jsou sice lehké, ale hodí se spíše pro pěstování menších druhů rostlin, protože se do nich nevejde velké množství substrátu a také rychleji vysychá.
Platové pytle a nádoby: sem patří různé truhlíky,květináče či pytle, které jsou díky plastu nerozbitné, lehké a mrazuvzdorné. I nádoby z plastu se však dokáží rychle přehřát nebo naopak promrznout.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.