Jak na obrovskou úrodu zeleniny na malém balkoně či terase? Je to snadné, stačí jen vědět, jak na to

Pokud také sníte o tom, že si budete moci vypěstovat svoji zeleninu a nemáte k dispozici zahradu, nevěste hlavu, stačí vám k tomu minimální prostor, někdy i okenní parapet. Jak tedy vypěstovat chutná rajčátka, výborné brambory či křupavý salátek

6 nejkrásnějších balkonovek: Rozkvetlé truhlíky a neodolatelné kombinace květin bude každý obdivovat

www.nkz.cz

Rajčata porostou i ve výškách

Rajčata patří mezi oblíbenou a chutnou zeleninu, které vyhovuje slunné stanoviště, hnojení čerstvým hnojem (nebojte, kravský hnůj lze zakoupit v pytlích ve formě granulí) nebo kompostem. Pro pěstování na balkoně vybíráme dle toho, kam je na balkoně chceme umístit. Lze tedy pěstovat rajčata tyčková, která k růstu potřebují velké nádoby a oporu, neboť rostou do výšky. Chceme-li nižší rostliny, které můžete pěstovat v truhlíku, volíme keříčkovou formu s výškou kolem 30 cm.

Vlastnoručně vypěstované brambory

Chcete-li si dát k večeři nové brambory, není nic snazšího. Zapomeňte na klasiku v podobě hrůbků, vám postačí větší nádoba nebo jen obyčejný jutový pytel. Nádoba by měla být vysoká min. 50 cm a široká kolem 40 cm. Do třetiny ji vyplňte substrátem, na povrch rozložte brambory a zasypte asi 10 cm vrstvou substrátu. Až výhonky dorostou asi 10 cm, přisypte na ně další zeminu. Tento postup opakujte, až bude nádoba zcela zaplněná. Na podzim, až nať zvadne a zežloutne, stačí nádobu vysypat a brambory sesbírat.

Okrasná zelenina do truhlíků i na talíře

www.nkz.cz

Také milujete grilovanou cuketu? Ani to není žádný problém

Máte-li větší balkon, nemusíte se vyvarovat ani cuketám. Předpěstované sazenice vysazujeme v druhé polovině května, ale i teď stále můžete. Pro pěstování na balkonech si vyberte odrůdy s kompaktním růstem a kratšími nebo kulatými plody.

A co teprve křehký salátek

Listový salát je jednou z nejsnadněji pěstovaných rostlin na balkoně. Salát totiž koření velmi mělce, takže omezený růst v nádobě mu vůbec nevadí a klidně ho můžete pěstovat po celý rok. Zkrátka vypěstujete, sklidíte, opět vysejete a zase sklidíte, a tak pořád dokola, dokud to počasí dovolí. Pro dobrou chuť vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku, jinak listy hořknou a začnou vyhánět do květu.

Okurky na balkoně: které odrůdy vybrat a jak je pěstovat, abyste sklidili co nejvíce plodů

www.nkz.cz

Nesmíme zapomenout na bylinky

Když nic jiného, tak pár oblíbených bylinek na balkoně prostě mít musíte. Říká se, že právě bylinky jsou výborným tipem pro „líné zahradníky“. Lze je pěstovat vesměs v čemkoliv, kam je možné dát substrát a udrží to vodu, takže jakákoliv nádoba, kyblík, lavor, bylinky to zvládnou. Důležité je, abyste je pravidelně sklízeli, jinak budou vybíhat do květů a ztratí veškeré, tělu prospěšné látky a to by byla škoda.

Nejvíce plodí roubovaná zelenina

Roubovaná zelenina vám vždy zajistí vyšší výnos, protože roubované rostliny lépe snášejí extrémní podmínky, které mohou na balkoně panovat, především sucho a vysoké teploty. Pokud tedy budete mít při nákupu možnost volby, vždy sáhněte po roubované zelenině, kdy odolná a silná podnož ve spojení s úrodným roubem vám zajistí úžasnou úrodu.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada