Tyto rostliny jsou oficiálně známé jako pelargonie, bohatě kvetou po celé léto až do podzimu, ať už je pěstujete na balkoně, v okenním truhlíku, závěsném koši, nádobě nebo na tradičním zahradním záhoně.
Tyto letní rostliny s nádhernými zelenými listy a barevnými květy nejen hýří všemi barvami, ale jsou také nenáročné na údržbu, což je činí tak oblíbenými, zejména pro začátečníky. Existuje více než 250 druhů, od zónových muškátů, které tvoří základ letních záhonů, přes tažné muškáty (břečťanolisté druhy), které jsou ideální do závěsných košů, až po nádherné královské muškáty, které jsou známé svými nápadnými květy.
Jak funguje jedlá soda
Jedlá soda je takový bílý zázrak, který pomáhá s úklidem v domácnosti i se zdravotními neduhy jak u lidí, tak u rostlin. Chrání je totiž před škůdci, jako jsou mravenci,slimáci nebo mšice. Ničí hnilobu a plísně a na květiny působí jako životabudič. Navíc snižuje kyselost půdy, což muškáty mají v oblibě.
1. Čištění listů rostlin
Rostliny potřebují k přežití a prosperitě fotosyntézu. Abyste svým rostlinám pomohli, udržujte jejich listy čisté. Jemně otírejte vlhkou houbou nebo měkkým hadříkem navlhčeným zředěným roztokem jedlé sody a vody. Tento jemný čisticí roztok připravíte přidáním půl čajové lžičky sody do litru filtrované vody.
2. Dodejte rostlinám vzpruhu
Pokud jsou vaše rostliny povadlé a nevypadají, tak, jak by měly, zkuste zalévat kombinací těchto pár věcí, které najdete doma v kuchyni. Tento postup provádějte každý měsíc, abyste oživili všechny vaše rostliny. Toto ošetření ocení zejména růže.
- 1 litr filtrované vody
- 1 čajovou lžičkou jedlé sody
- ½ lžičky čpavku
3. Ať krásně kvetou
Muškáty, ale i begonie a hortenzie mají rády zásaditou půdu a jedlá soda je zásaditý produkt, který je jako stvořený pro kvetení. Připravte rostlinám každý měsíc speciální směs z jedné polévkové lžíce jedlé sody a dvou litrů vody. Brzy se dočkáte bohatých květů.
Tip pro vás: Udržujte řezané květiny déle čerstvé
Do vázy s vodou v objemu cca jednoho litru přisypte jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Udrží vám tak čerstvost i životnost řezaných květin o několik dní déle. Nezapomeňte roztok každých pět dní vyměnit, abyste dosáhli nejlepších výsledků.
Kypřící prášek do pečiva a jeho využití
Každý z vás jistě zná, že prášek do pečiva se používá právě při pečení, ale stejně jako soda má vícero využití, tak i tento prášek. Dokáže ochránit muškáty před škůdci a funguje i jako hnojivu pro rostliny. Jak na to? Je to jednoduché.
1. Zatočte se škůdci i hnilobou
Do odstáté a nejlépe filtrované vody přimíchejte jednu malou lžičku prášku do pečiva. Promíchejte a nechte odstát a zalívejte jednou měsíčně nebo vícekrát dle potřeby. Pokud se vám na květech nebo listech objeví škůdci nasypte kypřící prášek do květináče nebo na záhon. Zároveň tak zlikvidujete hnilobu i plíseň. V neposlední řadě tím snížíte kyselost půdy, což muškáty ocení.
2. Prášek jako hnojivo
Jednou za měsíc jej nasypte na hlínu přímo do květináče nebo na záhon nebo přidejte jednu lžíci do litrové zálivky a jednou měsíčně s tím zalijte rostlinu. Jen dávejte pozor, na listy se voda dostat nemusí – důležité je, aby se všechna vsákla do půdy.
Práce se vyplácí a péče se vám zúročí i za rok. Jak víte, muškáty není třeba kupovat každý rok nové, stačí je pořádně zazimovat a na jaře zase obrazí. A tak to můžete s muškáty dělat stále dokola.
Autor článku: Monika Holemá
Zdroje: plant.co, houseplant.co