Muškáty nejkrásnější v celé ulici vypěstujete díky hnojivu, které máte doma

Péči o muškáty zvládnou i začátečníci. Stačí dodržet při jejich pěstování několik jednoduchých zásad a dopřát rostlinám pravidelné přihnojování. Kromě speciálních hnojiv z obchodu, určených svým složením přímo pro muškáty, můžete využít i hnojiva domácí, připravená z jednoduše dostupných ingrediencí.

Jak podpořit kvetení muškátů 

Jen na slunci muškáty bohatě kvetou, prospívat však mohou i v polostínu. Vyžadují pro sebe také dostatek prostoru. Květináče a truhlíky pro jejich pěstování musí být hluboké alespoň 18-20 cm a minimální rozestup mezi jednotlivými rostlinami by měl být asi 20 cm. Pro pěstování muškátů můžete použít širokou nabídku speciálně připravených substrátů, které nabízejí zahradnictví i hobbymarkety.

Čím hnojit muškáty pro nejkrásnější květy 

Muškáty kvetou nepřetržitě od jara do pozdního podzimu, proto vyžadují pravidelné doplňování hnojiva. Po vysazení do speciálně připraveného substrátu mají muškáty zásobu živin většinou pro prvních 5 týdnů. Pak je potřeba začít s přihnojováním. K tomu můžete použít i doma připravená hnojiva.

Kávová sedlina

Pokud ve vaší rodině holdujete dobré ranní kávě, pak máte pro pelargonie dostatek ideálního hnojiva a úplně zadarmo. Kávová sedlina obsahuje vhodný mix draslíku, fosforu a dusíku, který rostliny potřebují pro svůj optimální růst. Kávovou sedlinou zahradníci doporučují přihnojovat muškáty asi jedenkrát týdně, po celé léto, až do začátku října.

Hnojivo z cibulových slupek

Cibulové slupky nikdy nevyhazujte jen tak do odpadu. Jedná se o přírodní poklad, ze kterého si snadno připravíte hnojivo pro pokojové i balkonové květiny a pro muškáty je přímo ideální.

  • 50 g cibulových slupek
  • 2 l vody

Cibulové slupky povařte ve vodě a nechte pak asi 2 hodiny odstát a vychladnout. Pak slijte vodu přes cedník, abyste odstranili slupky a hnojivo je připravené k použití. Nařeďte s čistou vodou v poměru 1:10.

Kopřivová jícha

Kopřiv se všichni rychle na zahradě zbavují, ale alespoň jedno místečko, v koutě zahrady by si přeci jen zasloužily. Kopřivy představují živnou rostlinu pro housenky několika druhů motýlů, jedná se také o skvělou léčivku a v neposlední řadě můžete z kopřiv připravit i báječné hnojivo nejen pro muškáty, tzv. jíchu neboli zákvas.

  • 1 kg čerstvých kopřiv (nať s listy)
  • 10 l vody

Kopřivy nasekejte nebo nastříhejte na menší kusy, vložte do kbelíku a zalijte vodou. Nejlepší bude voda dešťová. Nádobu zakryjte starou utěrkou nebo gázou, abyste zamezili přístupu hmyzu, ale aby se do nádoby dostal vzduch. Pevná víka jsou tedy nevhodná. Kbelík postavte na tmavé místo a občas pořádně obsah promíchejte. Za 14 dnů bude jícha připravena k použití. Tekutinu smíchejte v poměru 1:10 s čistou vodou.

Zdroj: pěstujme.cz; pelargoniumforeurope.com

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada