Co o muškátech možná nevíte: těchto deset věcí vás určitě překvapí

Druhy muškátů, které se u nás pěstují

Mezi nejčastější druhy muškátů, které se u nás pěstují v různých kultivarech, patří pelargonie páskatá (Pelargonium zonale), která se pěstuje jako vzpřímeně rostoucí a poznáte ji dle tmavé pásky přes listy. Druhým nejčastějším druhem, který je k vidění na našich parapetech, je pelargonie břečťanolistá (Pelargonium peltatum), která je oproti předchozímu druhu převislá. Dalšími oblíbenými druhy jsou ještě pelargonie velkokvětá (Pelargonium grandiflorum) a pelargonie vonná (Pelargonium odoratissimum), která se na okenních parapetech používá jako přírodní odpuzovač dotěrného hmyzu.

Co o muškátech možná nevíte

1. Muškáty pochází z jižní Afriky, kde podél pobřeží Jihoafrické republiky jsou ideální podmínky pro růst divoce rostoucích druhů

2. V roce 1600 byl do Evropy přivezen první druh pelargonie, konkrétně Pelargonium triste neboli pelargonie smutná

3. Jako první se z jižní Afriky pelargonie dovážely do botanických zahrad v Nizozemsku a odtud pak do Královských botanických zahrad v Londýně

4. V roce 1910 představil první páskaté muškáty náš zahradník František Valeš

5. Muškátům se jinde ve světě říká také geranium, což u nás je označení pouze pro kakosty

6. Označení muškát se nejprve používalo pro koření muškátový oříšek a květ, pak pro odrůdy vinné révy a až nakonec i pro známou aromatickou rostlinu

7. Aromatické pelargonie dávali naši předci do chlévů, kde odpuzovaly obtížný hmyz, který otravoval život dobytku.

8. Mezi aromatickými muškáty najdeme druhy vonící po citronu, růžích či mátě, ale také po ovoci, eukalyptu nebo cedru.

9. Některé druhy muškátů se využívají také v léčitelství, pomáhají při horečkách, při léčbě a tlumení onemocnění žaludku, ale i při bolestivé menstruaci či porodech. Ve farmaceutickém průmyslu se hojně využívá například druh Pelargonium sidoides.

10. Některé druhy muškátů lze použít také k dochucování dezertů či nápojů, při pečení koláčů, muffinů, přidávají se do salátů a lze z nich také vyrobit osvěžující limonádu.

Muškátům dopřejte potřebnou péči: jinak prospívat nebudou

Aby se vašim muškátům dobře dařilo, dopřejte jim následující péči. Muškáty milují slunce, takže nikdy je nevysazujte do stínu, ani polostínu. Nepřehánějte to se závlahou, muškáty mohou trpět na zahnívání kořenů či listů. Pravidelně jim dodávejte živiny, nejlépe, pokud zakoupíte hnojiva přímo určená muškátům. Pro prodloužení kvetení odstraňujte odkvetlé květy.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada