Damiána, česky pastala rozprostřená (Turnera diffusa, syn. T. aphrodisiaca), je listnatá rostlina, přesněji polokeř, z čeledi mučenkovitých. Dorůstá do výšky 60 až 100 cm, má kopinaté listy a asi 5 cm velké žluté květy. Pro své léčivé a povzbuzující účinky je součástí mnoha doplňků stravy, některých potravin a likérů. Léčivá je i její „sestra“, pastala jilmolistá (T. ulmifolia), s níž bývá často zaměňována.
Co všechno damiána pomáhá léčit
Damiána obsahuje velké množství biologicky aktivních látek (flavonoidy, alkaloidy, terpeny, steroidy...), a má proto řadu účinků. Působí protizánětlivě, je účinná proti depresím, funguje jako antioxidant, pomáhá při diabetu a vliv má mít i na reprodukci. To vše bylo ale prokázáno jen při experimentech na zvířatech (u myší, potkanů a králíků) a studií není mnoho, na prokázání vlivu u lidí se zatím čeká.
V tradiční medicíně Jižní Ameriky se však damiána odedávna používá k léčbě nachlazení, kašle, migrény, nechutenství, zácpy, cukrovky, infekce močového měchýře, menstruačních obtíží... a přičítá se jí příznivý vliv i při impotenci a frigiditě. Uvádí se, že pro zvýšení sexuálního prožitku pijí tamní ženy hodinu až dvě před pohlavním aktem nálev z listů damiány. Díky všem svým léčivým účinkům (ať už prokázaným, nebo neprokázaným) byla rostlina zasvěcena svatému Damiánovi, což je patron lékařů a lékárníků.
Jak se damiána pěstuje u nás
Pokud byste měli to štěstí a dostali jste se k sazenicím nebo semenům damiány, pak byste měli vědět, že u nás je možné ji pěstovat jen jako přenosnou rostlinu (třeba na balkoně nebo terase). Zimu na zahradě nepřežije. Nejlépe jí bude na osluněném místě a při dostatečné zálivce jí nebudou vadit ani vysoké teploty. Její zlatožluté květy pokvetou od července až do října, a proto bude potřebovat každý týden přidat do zálivky dávku kapalného hnojiva. U včel, čmeláků a dalšího hmyzu je damiána oblíbená.