Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) ve své domovině upřednostňuje skalnatá, vápenitá a plně osluněná stanoviště. Také zahradním odrůdám se dlouhodobě daří spíš na místě chráněném před větrem a v chudé a propustné půdě, například v suché kamenné zídce nebo bylinkové spirále. Stačí to však pro jejich venkovní přezimování?
Vysaďte si rozmarýn, který zvládne i nízké teploty
Pokud máte v plánu pěstovat rozmarýn na zahradě trvale, měli byste vybrat některou z odolných odrůd. Rostliny zakoupené jako hrnkové bylinky v supermarketu nejsou však k přezimování venku vhodné.
Doporučovaný je například rozmarýn ‘Arp’, což je drobná, pomalu rostoucí odrůda s bledě modrými až téměř bílými květy a pryskyřičně hřejivou vůní. Na venkovním stanovišti přečká mrazy klesající až k -20 °C! Další možností je odrůda ‘Rex’ se sytěji modrými květy, která vytváří vzpřímené výhony dorůstající výšky až 1,5 metru.
Mladý rozmarýn přezimujte doma, starší venku
I u mrazuvzdorných odrůd ale nově pořízené rostliny přezimujte nejprve na světlém místě v domě, kde nemrzne. Venku ponechte až starší exempláře, ať už vysazené do větších květináčů, které na zimu obalte, aby nepromrzly (postavte je na polystyrenové desky a obalte několika vrstvami bublinkové fólie, rostliny prosypte listím, obalte bílou netkanou textilií a nastelte půdu mulčem nebo opět listím) nebo je zapusťte do záhonu. Tak jako tak se bez nezbytné zimní ochrany neobejdou. Ta se vztahuje i na rostliny pěstované přímo v záhonu.
Rozmarýn je stálezelený, při oblevách ho proto zalévejte
Aby výhony rozmarýnu v zimě nenamrzly, potřebují ochranu. Ideálním izolantem je pro rostliny sníh, kterého je u nás však v posledních letech pomálu. Pokud tedy hrozí holomrazy (mrazy bez sněhu) zasypte rozmarýn suchým listím a zakryjte chvojím.
Zvláště důležité je ochránit bázi rostliny, aby měla v případě namrznutí odkud obrazit. Jelikož je rozmarýn stálezelený, potřebuje světlo a zálivku i v zimě. Z kupky listí mu proto nechte vykukovat konce výhonů a rostlinu během oblev mírně zalévejte.
Vyzkoušenou zimní ochranou je suché listí a netkaná textilie
Ještě lepší je keř rozmarýnu prosypat suchým listím a celou rostlinu obalit jednou nebo dvěma vrstvami (podle lokality a rizika namrznutí) bílé netkané textilie. Tu u země pevně uvažte (aby se neuvolnila) a k obalené rostlině přihrňte další listí, které ochrání jak bázi rozmarýnu, tak jeho kořeny.
Takto zazimovaný rozmarýn, zvlášť pokud jde o starší rostlinu, by měl zimu zvládnout bez potíží. Zimní ochranu z něj odstraňte, až když nehrozí mrazy a dejte mu čas k zotavení. Pokud později zjistíte, že některé výhony přesto namrzly, odstraňte je.
Zdroj: autorský článek