Jak se zbavit komárů
Také v létě rádi sedíte se skleničkou nějakého dobrého moku večer na terase či pod pergolou, zasněně hledíte na noční oblohu plnou hvězd a rozjímáte? A najednou slyšíte to nepříjemné, pištivé bzučení, které jasně upozorňuje na útok krvelačných komárů lačnících po naší krvi. A je po romantice, že? Sáhnout můžete po různých biolitech a jiných sprejích, které je na chvíli zadrží, ale mnohem příjemnější je vysadit rostliny, které nám voní, ale pro komáry je to nepříjemný zápach, který je odradí od útoku na nás. Tyto rostliny můžete buď vysadit na okenní parapety, čímž si zajistíte klidnou noc, nebo je vysadíte do nádob či truhlíků na terasu a k sezení.
1. Muškáty: zapomenutá rostlina našich babiček
Tak bychom mohli charakterizovat aromatické muškáty neboli pelargonie, jejichž listy voní velmi silně, a stačí se jen zlehka otřít, po citronu. A právě silná citronová vůně odpuzuje nepříjemný hmyz v podobě much a komárů. Již naše babičky je dříve používaly a vysazovaly běžně na okenní parapet. Tyto aromatické muškáty mají o něco menší květy, než ty klasické, a svoji vůni nejvíce rozvinou právě navečer, kdy hmyz začíná úřadovat. Aromatické muškáty jsou nenáročné a odolné vůči rozmarům počasí. Uvítají, pokud je budete pravidelně hnojit a dopřávat jim dostatečnou zálivku. Lze je pěstovat nejen na plném slunci, ale také v polostínu.
2. Molice či moud komáry spolehlivě odpudí
Pod lidovým názvem molice, moud či rýmovník se ukrývá známá převislá, balkonová rostlinaPlectranthus. Tato převislá rostlina má převisy až 150 cm dlouhé a je odolná vůči větru a dešti. Plektrantus roste velmi rychle a je ideální v kombinaci s ostatními kvetoucími rostlinami. Aby co nejlépe vynikl, vysaďte ho do závěsného koše či do truhlíku. Molice či moud poroste jak na slunci, tak v polostínu a budete-li ho pěstovat blíže sezení, od komárů budete mít pokoj.
3. blahovičník: přírodní osvěžovač balkonů a terasy
Také milujete tu svěží, eukalyptovou vůni některých bonbonů a žvýkaček? Tak pro vás mám dobrou zprávu, na své terase, balkonu či přímo v zahradě můžete klidně blahovičník neboli Eucalypthus pěstovat, nejlépe v nádobě. Blahovičník je okrasná, stromovitá rostlina, která upoutává nejen svojí vůní, ale také stříbřitě šedým zbarvením listů. Její typická kořenitá vůně odpuzuje hmyz z bytů a velice dobře prospívá alergikům. Vhodným řezem ji můžeme udržet v požadované velikosti. Pěstujete-li ji v bytě, přes léto jí dopřejte čerstvý vzduch a dostatek slunce někde v zahradě. Vyžaduje plné slunce a u nás se dorůstá výšky kolem 2 metrů.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.