Jak se postarat o muškáty po vydatných deštích: První pomoc pro přelité pelargonie

Delší dobu trvající přemokření kořenů je pro muškáty většinou velký problém. Proto je před odjezdem na dovolenou dobře zalijte a raději schovejte pod střechu. Případný déletrvající déšť je pro muškáty větší pohroma než pár dní v suchu. Pokud se stane, že na muškáty zapomenete a ony schytají pořádnou porci dešťové závlahy, pak jim po návratu poskytněte první pomoc.

Co dělat, když muškáty nekvetou: 3 triky, jak mít rozkvetlé truhlíky po celé léto

www.nkz.cz

Jak na první pomoc pro přemokřené muškáty

1. Začněte tím, že okamžitě vylijete přebytečnou vodu z misky pod květináčem.

2. Pokud je půda v květináči skutečně hodně nasáklá vodou, opatrně uchopte rostlinu za hlavní, nejsilnější výhon, vytáhněte ji z květináče a překontrolujte kořeny. Zdravé kořeny jsou pevné, bílé nebo světle hnědé. Černé a kašovité kořeny jsou známkou hniloby.

Pelargonie mají mnoho tváří

www.nkz.cz

3. Pokud shnilé kořeny objevíte, okamžitě je odstraňte. Nejprve oklepejte zeminu, a potom opatrně, čistými a ostrými nůžkami nebo nožem všechny poškozené části odstřihněte či odřízněte.

4. Než očištěnou rostlinu vysadíte do nové půdy, nejprve ji nechte trochu na vzduchu vyschnout.

Muškáty nejkrásnější v celé ulici vypěstujete díky hnojivu, které máte doma

www.nkz.cz

5. Muškát vysaďte zpět do květináče, ale nejprve se ujistěte, že je květináč opatřen několika odtokovými otvory. Potom do květináče nasypte drenážní vrstvu z keramzitu, drobného štěrku, oblázků nebo z podrcených střepů rozbitého hliněného květináče. Použijte substrát, přímo určený pro muškáty nebo běžný substrát smíchaný s pískem v poměru 3:1. Muškát po přesazení nechte raději 2-3 dny bez zálivky, teprve potom začněte s pravidelným a přiměřeným zavlažováním a přihnojováním. Muškát hnojte jednou až dvakrát za týden.

Muškáty vám pokvetou až do zimy: neutrácejte za drahá hnojiva, fantastické je hnojivo z plevele!

www.nkz.cz

Muškáty zalévejte jen mírně a pravidelně

Věděli jste, že muškáty, které nemají pravidelný a přiměřený přísun vody, mohou procházet stresem, při kterém si rostliny udělají pauzu v kvetení? Před každou novou zálivkou se nejprve ujistěte, že je zemina v květináči dostatečně vyschlá. Zapíchněte prst do květináče, asi 2-3 cm hluboko. Pokud je půda teplá a suchá, je čas na zálivku. Pokud je voda stále studená a vlhká, pak muškáty zalít ještě nepotřebují.

Jak na krásné muškáty na balkoně: Použijte sodu nebo prášek do pečiva. Pokvetou jako nikdy dříve

www.nkz.cz

Muškáty zalévejte konvičkou bez sprchové hlavice. Zanořte nástavec konvičky mezi listy a zalévejte shora, přímo na půdu. Vyhněte se listům a květům, ty by měly zůstat v suchu. K jednomu muškátu nalijte asi půl litru vody. Pokud vyteče přebytečná voda spodními otvory do podmisky, vylijte ji, asi 15 minut po zálivce.

Zdroj: Pelargonium for Europe

Muškáty patří mezi tradiční a nejkrásnější balkonové květiny
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada