Jak na zalévání bylinek a pokojovek o dovolené: s báječným trikem můžete odjet bez starostí

Využívání knotů pro zavlažování rostlin není nic nového, na stejném principu fungují oblíbené samozavlažovací květináče a truhlíky, které jsou v posledních letech velmi oblíbené a ve velkém nahrazují obyčejné květináče a truhlíky na balkonech. Pro pokojové květiny se však využívají stále jen málo a je to veliká škoda.

Pravda a mýty o samozavlažovacích nádobách: mějte v tom konečně jasno a naučte se je využívat na maximum

www.nkz.cz

Zalévání pokojových rostlin přes knoty přináší tolik výhod, že je možná budete chtít tímto způsobem zalévat po celý z rok. Dříve se používaly především knoty lněné, dnes můžete použít knoty nebo pásky z umělých materiálů. Nejedná se o nic složitého a vaše květiny tak zůstanou ušetřené zbytečného přelití, jak jste se jim vždy snažili zajistit zásobu vody na dva týdny dovolené dopředu nebo naopak vysušení, když jste si řekli, že to určitě nějak rostliny zvládnou. Nezvládly… Buď se utopily nebo uschly. Výsledek byl stejný. Po každé dovolené jste přišli o pár květin.

3 tipy na rozkvetlý balkon během parného léta: vláhu pro rostliny zadrží kokosové vlákno, hydrogel nebo samozavlažovací truhlíky

www.nkz.cz

Jaké výhody má zálivka přes knoty

  1. Nemusíte přemýšlet nad množstvím vody, které rostlině zálivkou dodáte. Rostlina si sama odebírá přesně tolik vody, kolik potřebuje.
  2. Květinám nehrozí zbytečné výkyvy a delší období sucha a vláhy. Jsou tak ušetřeny šoku z přechodu od zavodnění k vysušení, a mnohem lépe rostou, případně více kvetou.
  3. Zanedbatelná není ani úspora času, po který se musíte rostlinám věnovat. Vodu je potřeba dolévat jen jednou za několik dní, podle velikosti zásobníku.

Na knoty je třeba myslet už při přesazování květin, protože nejlépe fungují, pokud jsou vedeny spodním otvorem v květináči. Pokud si však vzpomenete pozdě, můžete využít i provizorní řešení a knoty vést z nádoby na vodu horem do květináče a podle možností je co nejvíce zanořit do substrátu.

Co by měl splňovat samozavlažovací truhlík

www.nkz.cz

Jak vytvořit samozavlažovací květináč z PET láhve

Jednoduché samozavlažovací květináče s knoty pro menší květiny nebo pro mladé sazenice si můžete snadno vyrobit i sami. Co budete potřebovat?

  • PET láhev o obsahu 1,5 l
  • ostrý nůž nebo kutilský řezák
  • bavlněný nebo polyesterový knot
  • vrtačku
  • substrát pro pěstování pokojovek

Nádoby na balkon vyberte pečlivě, jinak vám v nich nic neporoste: dodržte tyto zásady výběru a sklízejte obří úrodu

www.nkz.cz

Jednoduchý postup na vytvoření samozavlažovacího květináčku z PET láhve

  1. PET láhev nožem rozdělte na dvě poloviny.
  2. Do víčka PET láhve vyvrtejte vrtačkou dírku.
  3. Dírkou ve víčku protáhněte asi 30 cm dlouhý knot.
  4. Část láhve s víčkem otočte víčkem dolů a vložte do spodní části láhve.
  5. Délku knotu upravte tak, aby dosáhl na dno spodní části.
  6. Do horní části láhve opatrně začněte sypat substrát, knot přidržujte tak, aby dosáhl nejméně do poloviny výšky substrátu.
  7. Nakonec do substrátu vysaďte rostlinku a spodní část naplňte vodou, asi do jedné poloviny výšky.

Zdroj: deník.cz; dáma.cz; zahradkarskaporadna.cz

 

Zalévejte přes knoty a vaše rostlinky se budou mít jako v ráji
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada