Jaký štěrk si do okrasných záhonů vybrat
Jako minerální mulč se označuje několik centimetrů vysoká vrstva oblázků, štěrku nebo kamenné drtě. Mezi těmito materiály jsou však rozdíly a hodí se pro různé účely. Oblázky jsou praný kamenný materiál zaoblených tvarů. Do záhonů se používají oblázky jemné o zrnitosti 2–6,3 mm a střední o zrnitosti 6,3–20 mm. Štěrk má naopak hrany a rohy, protože vznikl lámáním a drcením. Jak mulčovací vrstva záhonů a k pokrytí povrchu cest se používá štěrk o zrnitosti 2 až 32 mm. Drcené kamenivo je hranaté lámané kamenivo o zrnitosti 32 až 63 mm.
Rostliny, které zajistí záhonu dlouhé kvetení
Na výběru rostlin do štěrkového záhonu záleží, protože jen při volbě vhodných druhů pokvete výsadba po mnoho měsíců. Např. cibuloviny jako modřenec (Muscari), sasanka páví (Anemone pavonina) a mnoho hezkých divokých tulipánů (Tulipa turkestanica, T. tarda, T. clusiana) zahajují už od března pestrobarevnou sezonu.
Začátkem léta upoutají druhy a odrůdy okrasného česneku (Allium), kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense) a pupalka missourská (Oenothera macrocarpa) a v plném létě ohromí vedle agatasche (Agastache), chrastavce (Knautia) a bělotrnu (Echinops) také rmen barvířský (Anthemis tinctoria) a řebříček (Achillea).
Dlouho do podzimu pak pokvete svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri), rozchodníkovec nachový (Hylotelephium ’Karfunkelstein’), hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris) a sporýš klasnatý (Verbena bonariensis).
Postup, jak založit štěrkový záhon
Nejvhodnějším obdobím k založení štěrkového záhonu je jaro a nejsnadněji se zakládá na suchém místě, které předem důkladně odplevelíte.
Prokypřenou půdu zasypte až 8 cm silnou vrstvou mulče z oblázků, štěrku nebo hrubé drtě. Na plochu rozmístěte zvolené trvalky, okrasné trávy a keře. Květináče pak postupně stavte do kbelíku s vodou, rostliny klepnutím vyndávejte a sázejte tak hluboko, aby byl kořenový bal zcela zakryt substrátem. Při výsadbě doporučujeme větší rozestupy. Jakmile rostliny povyrostou, záhon ani v horkém létě nebude potřebovat zálivku a hnojení. Důležité je jen zpočátku odstraňovat plevel, než se porost zapojí.
Máte-li na zahradě těžkou nebo zhutnělou půdu, je dobré ji odstranit do hloubky 40 cm. Poté plochu dobře prokypřete a vyplňte substrátem tvořeným ze tří čtvrtin štěrkem a ze čtvrtiny zahradním kompostem.