Locika kompasová jako prapředek hlávkového salátu
Při pohledu na zaplevelené záhony plné lociky si zkuste připomenout, že nebýt téhle protivné plevelné rostliny, nebyl by tu ani váš oblíbený hlávkový salát, který si dáte k večeři, jakmile dokončíte úmorný boj s locikou na zahradě. Hlávkový salát neboli locika salátová (Lactuca sativa), který pochází ze starého Egypta, Řecka a Říma, byl z divoce rostoucí lociky kompasové vyšlechtěn. Do Evropy se dostal asi v 8. století, spolu s Karlem Velikým a od té doby se tu pěstoval především v klášterních zahradách. Teprve ve století 16. však došlo k jeho rozšíření i mezi prostý lid. Postupem času se k „obyčejnému“ hlávkovému salátu přidaly i další druhy, jako ledový salát, římský salát či dubáček. Bez lociky by tu však nebyl ani jeden z nich.
Locika kompasová (Lactuca serriola)
Locika roste planě téměř ve všech koutech světa. Původně pochází z celé Evropy až po ruskou Sibiř, z Blízkého východu, ale i z Asie a severu Afriky. Zavlečena byla na jih Afriky, Severní i Jižní Ameriky, do Austrálie i na Nový Zéland. V mnoha zemích je považována za velmi obtížný plevel.
I v České republice se jí daří více než dobře. Roste od nížin až po podhorské a nižší horské oblasti, ale nejvíce v místech, kde je teplo, v zahradách, na polích a rumištích i na okrajích silnic, cest a městských trávníků.
Jak poznát lociku kompasovou
Jedná se o jednoletou nebo dvouletou rostlinu, která dorůstá do výšky 50 až 180 cm. Locika má vzpřímenou lysou nebo naspod štětinatou lodyhu a tuhé listy, na okrajích zubaté, vespod na středové žilce osinkaté. Přízemní listy jsou větší, směrem vzhůru se zmenšují a přecházejí v podpůrné listeny. Z úžlabí listenů vyrůstají květní větve. Locika kompasová vykvétá žlutým květenstvím. Po poranění rostliny vytéká z lodyhy i listů hořké bílé mléko.
Jak se zbavit lociky kompasové v záhonech
Locika kompasová má pevný kůlovitý kořen s postranními kořínky, který se poměrně dobře celý vytrhává ze země, ale locika se stejně množí výhradně semeny, kterých dozrává na jedné rostlině až několik tisíc. Locika odebírá okolním rostlinám vláhu, a také jim stíní svým bujným vzrůstem. Proto je důležité, vypravit se na likvidaci tohoto plevele včas, dokud nevykvete a nedozrají semena. I tak se do zahrady dostane časem nepříjemné množství dalších semen z okolní volné přírody, protože ochmýřené nažky vítr snadno roznáší daleko od mateční rostliny. Semena klíčí velmi snadno i na povrchu půdy.
Využití lociky v homeopatii a kuchyni
- Mléko rostliny má mírné sedativní a analgetické účinky, kterých se využívá v homeopatii.
- Mladé výhony lociky se dříve používaly jako náhrada chřestu.
- Velmi mladé listy lociky kompasové jsou jedlé a mohou se využít do letních salátů, později však hořknou.
Druhový název lociky je kompasová. Víte proč?
Pokud roste locika kompasová na nezastíněném místě, pak jsou její svisle natočené listy orientovány vždy severojižním směrem. Rostlina tak brání své listy před úpalem sálavého slunce.
Zdroj:https://www.nzip.cz/clanek/1010-hlavkovy-salat; https://living.iprima.cz/vypestujte-vlastni-hlavkovy-salat-57208;