Kde můžete mít vzrostlý strom?
Pravděpodobně jste si možná ani neuvědomili, že výsadbou většího stromuna svůj pozemek se můžete dopouštět porušování občanského zákona. Ten totiž mluví poměrně jasně a stále platí ono známé, že neznalost neomlouvá. Bylo by tedy dobré si tento zákon prostudovat, zvlášť ve chvíli, kdy máte kolem sebe sousedy. Možná byste se tak vyvarovali mnohým nepříjemnostem, které mohou v případě stromu na zahradě nastat.
Dodržujte zákonem danou vzdálenost od stromu k plotu
Jestliže strom na zahradě už je, nemáte v tuto chvíli možnost případné nápravy a musíte doufat, že váš soused bude dostatečně rozumný a případné spory byste řešili smírčí cestou. Pokud strom na zahradě ještě nemáte a plánujete letos nějaký vzrostlejší vysadit, pamatujte na to, že zákonem daná vzdálenost od hranice sousedova pozemku je minimálně 3 metry. Toto platí v případě, že strom bude vyšší, než 3 metry. V případě nižších stromů, třeba zákrsků nebo keřů pak postačí vzdálenost 1,5 metru od hranice pozemku. Tato minimální vzdálenost je nutná z toho důvodu, aby větve stromu nepřesahovaly k sousedovi, kde by mu mohly způsobit nějakou újmu na majetku. To samé platí i o kořenech, pokud by totiž poničily třeba sousedův skleník nebo základy domu, máte velký problém.
Zásah na stromech ponechte na odborníkovi
Jestliže se stane, že k vám přesahují větve ze sousedova stromu, zákon vám povoluje, tyto větve zkrátit. Ale, jak vám na našich stránkách v této souvislosti radíme, nedělejte to a raději přizvěte odborníka. Pokud by totiž v rámci zásahu došlo k poškození stromu nebo dokonce k jeho uhynutí, soused po vás může chtít náhradu škody. K případné redukci větví se využívá vegetační klid, tzn. od listopadu do konce března, přičemž v březnu už musíte dávat pozor na hnízdění ptactva.
Pozor na stromy a elektrické vedení
Opletačky s úřady budete mít ve chvíli, kdy váš strom zasahuje do elektrického vedení, což může být velmi nebezpečné a stát vás to poměrně slušnou pokutu. Zákon přitom stanovuje tzv. ochranné pásmo, což je minimální vzdálenost mezi vodičem a vegetací. U nízkého napětí je to jeden metr, u velmi vysokého až dvanáct metrů. Nedodržení těchto vzdáleností může mít fatální následky, protože hrozí nejen výpadek elektřiny, ale i požár. Takže se nemůžete divit, když vás úřady požádají o odstranění větví či celého stromu.
Sami se do řezu stromů u elektrického vedení nepouštějte
Ve většině případů si takové situace vyřeší sama energetická společnost, stačí jen zavolat a požádat, zda by větve, které se nachází třeba jen v blízkosti vedení, odstranila. Na webových stránkách také někdy bývají formuláře k vyplnění. Nebývá to problém, jen vyřešení situace občas trvá déle. Ve většině případů to energetické společnosti udělají i bez vašeho vědomí a mají na to právo, takže žádat třeba o náhradu škody, protože vám poškodili strom, je vcelku zbytečné. V případě, že se větve či strom nachází v bezprostřední blízkosti elektrického vedení, se do řezu větví nikdy nepouštějte. Hrozí smrtelný úraz, proto to tedy ponechte na odbornících.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.