Živé ploty jsou důležitým ochranným i estetickým prvkem většiny zahrad. Poskytují soukromí, chrání před větrem a vytváří přirozenou hranici pozemku. Ale mohou plnit další úlohu, důležitou pro přírodu. Správným výběrem keřů totiž vytvoříte nejen krásný rám pro svůj pozemek, ale také zimní spižírnu pro ptáky.
Keře, které se na podzim promění v ptačí jídelnu
1. Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) – tento hustý, stálezelený keř je klasikou mezi živými ploty. Jeho drobné černé bobule jsou oblíbenou potravou mnoha druhů ptáků, nejčastěji kosů a drozdů. Ptačí zob snáší dobře řez a lze ho tvarovat do různých forem. Na jaře navíc vykvétá hrozny bílých až krémově zbarvených květů.
2. Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) – hloh je nejen krásný, ale i velmi odolný keř. Jeho červené plody, zvané hložinky, vydrží na větvích dlouho do zimy a jsou vyhledávanou pochoutkou pro ptáky. Na jaře vás zase potěší obrovským množstvím bílých květů.
3. Svída krvavá (Cornus sanguinea) – tento keř zaujme každého nejen modročernými bobulemi, ale i zářivě červenými či oranžovými větvemi, které v zimě, kdy je keř bez listů, působí velmi dekorativně. Plody jsou oblíbené zejména u drozdů a kvíčal. Svída vykvétá až později na jaře bělavými a ostře páchnoucími květy v širokých květenstvích.
4. Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) –je známý svými sytě oranžovými plody bohatými na vitamín C, na nichž si pochutnají nejen ptáci, ale i lidé. Rakytník je odolný keř, který dobře snáší znečištěné městské prostředí. Jeho květy jsou jen nevýrazné, rozdělené na žlutavé samičí a zelené samčí, ale o to více se keře rozzáří na podzim, kdy bývají doslova obsypány plody.
5. Bez černý (Sambucus nigra) – i když černý bez může dorůst do větších rozměrů, na vaší zahradě by neměl chybět. Pravidelným řezem ho lze udržet jako součást živého plotu. Jeho černé bobule jsou skutečnou dobrotou pro mnoho druhů ptáků. Kouzelné však jsou také krémově zbarvené květy, využívané jako léčivka i netradiční pochoutka.
6. Kalina obecná (Viburnum opulus) – kalina na jaře nabízí krásné bílé květy, z nichž jsou potom červené bobule, které na keři vydrží dlouho do zimy. I na nich si ptáci často a rádi pochutnávají.
7. Růže šípková (Rosa canina) – je nejen krásná, ale i užitečná. Její šípky jsou bohaté na vitamín C a ptáci je v zimních měsících s oblibou konzumují. Navíc jim keř poskytuje úkryt svými trnitými větvemi. Kouzelné jsou pak samozřejmě také květy v jemných odstínech růžové barvy, které se na keřích objeví během května a června, přičemž potěší vaše oči i spoustu užitečného hmyzu.
8. Trnka obecná (Prunus spinosa) – trnka je odolný keř s modrými plody, které dozrávají pozdě na podzim. Tyto trpké bobule jsou oblíbenou potravou mnoha ptačích druhů, nicméně brzy na jaře jsou kouzelné také bělavé či krémově zbarvené květy.
Kdy a jak vysazovat živý plot?
Ideální čas pro výsadbu keřů nastává na podzim, konkrétně během října až listopadu. Choulostivější druhy však můžete vysazovat až na jaře, během března až dubna, aby si rostliny stihly přes léto vytvořit silnější kořenový systém. Pokud toužíte po hustém a pohledům neprostupném plotu, pak keře vysazujte ve dvou řadách. Záleží především na vašich prostorových možnostech.
Jak postupovat při výsadbě živého plotu:
- vykopejte jámu (šířka 50 cm, hloubka 30 až 40 cm),
- nakypřete dno vykopané jámy,
- na dno přidejte kompost,
- umístěte rostlinu do jámy,
- keř zasypte zeminou a udusejte půdu,
- rostlinu důkladně zalijte,
- kolem nově vysazených keřů nasypejte mulč pro lepší zadržování vlhkosti.
Nebojte se vzít do ruky zahradnické nůžky
Kombinací různých druhů keřů můžete vytvořit pestrý a zajímavý živý plot, který bude atraktivní po celý rok. Nezapomeňte však, že některé z nich mohou dorůst do větších rozměrů, proto je důležité jejich pravidelné zastřihování. To nejen udrží požadovaný tvar, ale také podpoří hustší růst a tvorbu plodů.
Zdroje: dumazahrada.cz, zelenadomacnost.com