Mulčování záhonů: který mulč se hodí pro jaké rostliny a kdy je lepší zapomenout na mulčovací kůru

Než se pustíme do jednotlivých typů mulče, pojďme si připomenout, proč nepoužívat mulčovací foliia v ideálním případě se jí zbavit, jestli už ji na zahradě máte. Ještě před pár lety se jednalo o materiál, který doporučovali v záhonech (především okrasných) používat i profi zahradníci. Jenže mulčovací folie je vyrobena z ropy, taže do půdy ledacos uvolňuje. Ze začátku barviva, později mikroplasty. Zem pod sebou doslova “utymuje”, takže vytvoří podmínky v podstatě nevhodné pro život vegetace. V lepším případě v záhonech neporoste plevel, zároveň ale omezíte i růst trvalek. Když folii po letech sundáte (většinou ji nedokážete ani vyndat vcelku, protože vlivem klimatických podmínek degraduje, zjistíte, že je pod ní úplně mrtvo. Urputné plevele navíc často nezahubí, ale ty jí dokážou prorůst. Ve finále zjistíte, že mulčovací folie na zahradě není žádná výhra a budete hledat cesty, jak se jí zbavit.

 

Čím mulčovat

Když na to přijde, můžete jako mulč použít úplně cokoliv organického, v extrémním případě se dají na záhon místo do kompostu sypat klidně i zbytky z kuchyně a také skvěle zafungují. My bychom se ale dnes přeci jen raději věnovali materiálům, které budou plnit i estetickou roli.

Jak mulčovat trávou

Tráva je snad nejsnáze dostupnou hmotou na mulčování. Použít ji můžete klidně čerstvou, hned poté, co ji vyndáte z koše sekačky. Jen je potřeba počítat s tím, že čerstvá tráva se uvnitř zapaří a dost zahřeje. Proto ji nedávejte natěsno k rostlinám, ale vždy nechte kolem krčků pár centimetrů volného místa. Tráva je ze všech materiálů, jimž se budeme věnovat, nejméně estetická a rychle tleje. Vhodná je proto především do zeleninových záhonů a při aplikaci je potřeba nedávat jí příliš vysokou vrstvu, aby uvnitř nezačala tlít a zapáchat.

Jak mulčovat slámou nebo senem

Sláma nebo seno je skvělý materiál např. k jahodám, protože vytvoří souvislou vrstvu, která je na povrchu suchá a měkká. Nemá jako tráva tendence při vyšší vrstvě uvnitř zatlívat, ale relativně rychle ze záhonu zmizí. Pokud budete používat  slámu nebo seno z jiných než vlastních zdrojů, dejte si pozor na případné zbytky herbicidů a semena.

 

Štěpka z listnatých stromů

Pokud na zahradě nemáte dostatek větví z prořezu nebo v obci vstřícné pracovníky technických služeb, budete se ke štěpce z listnatých stromů dostávat o něco hůř. Vždy, když budete mít možnost se k větvím z ovocných a jiných listnatých stromů dostat, využijte ji. Tento mulč je univerzální a hodí se kamkoliv, v závislosti na síle štěpkovaných větví má i relativně dlouhou životnost a působí dekorativně. 

Mulčovací kůra

Věděli jste, že dekorativní mulčovací kůra, kterou si koupíte v zahradnictvích, pochází z kůry jehličnanů? V praxi to znamená to, že relativně dlouho vydrží než zetleje, ale důležitější je to, že půdu pod sebou okyseluje. Z principu se proto hodí především ke kyselomilným rostlinám a těm, kterým tato vlastnost nebude vadit. Naopak naprosto nevhodná je k zelenině.

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada