Jmelí na ovocných stromech nemá co dělat: Odstraňte ho dříve, než bude pozdě a podepíše se vám na úrodě

Kde najdeme jmelí a proč ho nenechávat na ovocných stromech? 

U nás se vyskytuje pouze jeden druh jmelí, a to jmelí bílé (Viscum album). Tento poloparazit se šíří zejména v ovocných sadech, ale není to pravidlem a při vašich cestách můžete vidět jmelí i na vzrostlých okrasných stromech, hlavně na topolech, lípách či borovicích. Poloparazitické jmelí vytváří kulovité keříky, které mohou mít průměr až 1 metr. Budeme-li se ale bavit o ovocných stromech, nejvíce se objevuje na jabloních, kam jeho lepivé plody a semena přenesou ptáci, například drozd kvíčala, a to trusem nebo tím, že si o větve otírají ulepené zobáky. 

Co symbolizuje jmelí, kam ho pověsit a která část je jedovatá

www.nkz.cz

Nespleťte si pravé jmelí s ochmetem

Velmi nekalou praktikou, kterou využívají někteří prodejci, bývá záměna jmelí za ochmet. Tyto rostliny si jsou velmi podobné,a abyste je od sebe rozeznali, musíte vědět, na jaké rozlišovací znaky se zaměřit...

  • Na rozdíl od jmelí je ochmet opadavý a roste ve většině případů jen na dubech, někdy i na kaštanovníku.
  • Plody ochmetu jsou žluté a rostou v hroznu, zatímco plody jmelí jsou bílé a rostou po dvou až pěti v rozsochách větvičky.
  • Stonky jmelí jsou stálezelené, kdežto u ochmetu dřevnatí.
  • Ochmet vám doma velmi rychle opadá, na rozdíl od jmelí, které by mělo vcelku vydržet minimálně do příštího roku, kdy jej vyměníte za nové.

Jmelí: vypěstujte si tuto rostlinu s magickou mocí na vaší zahradě. Tohle o něm možná nevíte

www.nkz.cz

Zahradníci vědí, proč jmelí odstranit

Máte-li jmelí na ovocném stromě, který již nepěstujete kvůli úrodě, pak to není žádný problém. Jiná situace nastává v okamžiku, že chcete mít co největší úrodu, v takovém případě jmelí ze svých ovocných stromů rychle odstraňte. Při klíčení totiž semínko uvolňuje enzymy, které rozkládají kůru stromu, a kořeny tak pronikají přímo do pletiva, kde odebírají vodu a živiny. Jestliže se na stromě vyskytuje více keříků jmelí, dochází tak k jeho značnému oslabení, a to je nežádoucí především na jaře, kdy strom potřebuje dostatek energie, aby se probudil se zimního spánku. Někdy se dokonce stává, že keříky jmelí jsou tak těžké, až větve stromů polámou, a jakmile se tak stane, vzniklá rána je vstupní branou pro houbové choroby.

U jmelí je nejdůležitější počet bobulí, jinak ho spalte. Víme, jak je to s jeho jedovatostí a proč musí být opatrné hlavně nastávající maminky

www.nkz.cz

Jak jmelí ze stromu odstranit? Utrhnout ho nestačí!

Jestliže si myslíte, že bohatě postačí, když jmelí ze stromu utrhnete, tak jste na velkém omylu. Jak jistě z našich stránek dobře víte, jmelí je poloparazit a díky svým speciálním kořenům, kterým se říká haustoria, prorostou až do cévních svazků dřeviny a odsud si odebírají vše potřebné. Pokud ho tedy jen utrhnete, nezničíte ho a jeho kořeny dále budou vysávat váš strom. Jedinou možností, jak jmelí ze stromu dostat, je, že napadené větve odstřihnete až do zdravého dřeva. Vzniklou ránu pak musíte ošetřit, jinak místo jmelí budou strom ohrožovat spory hub a následně houbové choroby. K ošetření použijte stromový balzám nebo alespoň bílý nátěr. Někdy jmelí dokonce strom zasáhne natolik, že se v koruně vyskytuje několik keříků, a to je pak lepší ho pokácet.

Kouzelné věnečky ze jmelí: 2 návody na romantickou vánoční dekoraci

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada